Anasayfa » Çevre » TÜNELLİ PARALEL YOL, VAHŞİ DEPOLAMA ALANI, ŞOFÖR ESNAFI…..

TÜNELLİ PARALEL YOL, VAHŞİ DEPOLAMA ALANI, ŞOFÖR ESNAFI…..

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yaptığı açıklamalar arasında, Vahşi depolama alanları, şoför esnafı, trafik ve tünel projesi vardı.

VAHŞİ DEPOLAMA ALANLARININ REHABİLİTASYONU İÇİN TAHSİS ALAMIYORUZ

Bodrum’un en büyük sorunlarından birinin de katı atık problemi olduğunu hatırlatan Başkan Gürün, bu konuda yaşanan süreci de şu ifadelerle özetledi: “Mumcular’daki katı atık depolama tesisi ile ilgili bakanlıklardan her türlü izni, onayı aldık. Heyecanla Bodrum’un çöp sorununu halletmek için ihaleye çıktık. Bu aşamada acaba neden engellendik? Biz kimseyi aldatmıyoruz. Tesisin çevre açısından hiçbir şekilde zararı olmayacaktı. Çağdaş bir katı atık depolama alanı olacaktı. Oysa şu anda mahkemede.” Başkan Gürün, Bodrum’da toplam beş alanda vahşi depolama yapıldığını ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanların rehabilitasyonu için hazırlıklar başlattıklarını belirterek, tahsis verilmediği için 1.5 senedir bu çalışmayı hayata geçiremediklerini de söyledi. Gürün, “Bodrum’un her sorunu bizim için çok önemli. .Olamıyorsa, bizi aşan bir şeyler var demektir. Bodrum’da nedense çok fazla sorun çıkıyor. Bütün Muğla’da atık ve çevre ile ilgili yatırımları yaptık. Bir tek Bodrum kaldı” diye konuştu.

DAHA SONRA GELİP ÖZÜR DİLEDİLER

Büyükşehir’in ulaşım hizmetlerine de değinen Gürün, bu kapsamda 11 ilçede 114 hatta 245, Bodrum’da ise 22 hatta 53 otobüsle toplu taşıma hizmeti verdiklerini belirtti. Muğla’daki kooperatif araçlarının yüzde 84’ünün dönüşüme girdiğini kaydeden Gürün, “Bu işin içine girenler, daha sonra gelip benden özür dilediler. Biz niye daha önce dönüşüme evet demedik dediler. Biz, esnafımızı mağdur etmeyeceğimizi söylemiştik. Ne dediysek onu yaptık. Zorlama yok. Şartlar belli. İl genelinde 1043, Bodrum’da ise 121 aracın dönüşümü sağlanmış durumda” dedi. Türkiye’de ilk kez Muğla’da iki aşamalı, iki düzeyli ve iki dönemli bir ulaşım master planı hazırlandığını anlatan Başkan Gürün, “En acilden başlayarak bazı bölgelere öncelik vereceğiz. Yaz ve kış trafiğine göre tüm ilçelerde düzenleme yapıyoruz. Sinyalizasyonları, karayollarından devraldık. Artık karayolları üzerindeki tüm sinyalizasyonların bakımı bizde. Bunu anında müdahale edebilmek için yaptık” şeklinde konuştu. Muğla’nın ihtiyaç duyduğu altyapı yatırımlarının toplam bedelinin 3.5 milyar lira olduğunu söyleyen Başkan Gürün, Bodrum’da 2017 yılı için planlanan yatırımlar arasında Torba’daki otogar projesi ve Ortakent’te 200 araçlık bir otopark projesi olduğunu kaydetti. Gürün, Torba’daki otogar projesinin de mahkeme kapısında beklediğini sözlerine ekledi.

TÜNELLİ PARALEL YOL

Bodrum’da önem verdikleri bir diğer projenin de Tünel projesi olduğunu söyleyen Gürün, “Paralel yol yaparak, şehir içindeki trafiği azaltmamız gerekiyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa da Bodrum’daki tüm kavşakları akıllı ışık sistemiyle yenileyeceklerini ve karayolları ile izin konusunda mutabakata vardıktan sonra çalışmaya başlayacaklarını anlattı. Kolukısa, Yalıkavak, Torba, Bitez Konacık ve Gümbet’te 5 adet kavşak projesini de hazırladıklarını ifade etti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.