Anasayfa » Çevre » TURGUTREİS VE AKYARLAR’A 2 ADET ATIKSU ARITMA TESİSİ İÇİN, MASAYA OTURULDU

TURGUTREİS VE AKYARLAR’A 2 ADET ATIKSU ARITMA TESİSİ İÇİN, MASAYA OTURULDU

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası ile masaya oturarak, 2016 yılında başlayacak olan il genelinde 207 Milyon TL tutarında büyük bir yatırım yapmayı planlamaya başladı.

2015 yılında 38 Milyonluk yatırım yapan MUSKİ, 2016 yılında başlaması planlanan 207 Milyon TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.

İl genelinde oluşturduğu plan ve proje kapsamında her ilçeye hizmet götürmeyi hedefleyen MUSKİ, 2016 yılında büyük projelere imza atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Dünya Bankası ve İller Bankası yetkilileriyle görüşen MUSKİ, 207 Milyon TL lik kredi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

207 Milyon TL kredinin Proje Yönetim Birimi Başkanı ve MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, Dünya Bankası adına ekip lideri Soraya Goga, İller Bankası Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığından Necla Akça ve diğer sorumluların katılımıyla Bodrum ilçemizde toplantı düzenlendi. Toplantıda yapılması planlanan yatırımlarda gelinen son noktalar görüşüldü. Toplantıda bulunan ekip daha sonra Bodrum ilçemizde yapılması planlanan projelerin yerlerini gezerek incelemelerde bulundu.

osman gürünBODRUM’A 2,  MARMARİS’E 1 ATIKSU ARITMA TESİSİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve MUSKİ Genel Müdürümüz Baki Ülgen’in talimatları ve katkılarıyla 2016 yılında birçok projeyi aynı anda hayata geçirmeyi planladıklarını belirten MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, İl genelinde vatandaşların yaşadığı sıkıntıları zamanla çözeceklerini söyledi. 2016 yılında il genelinde büyük yatırımlara başlanacağının altını çizen Yaşar, yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:

“ MUSKİ Plan Proje Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı ile Tesisler Dairesi Başkanlığı personelleri tarafından il genelinde en çok yaşanan sıkıntılar göz önüne alınarak ihtiyaçlar belirlendi. Buna göre de Dünya Bankasına 207 Milyon TL kredi müracaatında bulunma kararı aldık. Alınacak krediyle Bodrum İlçesinin Turgutreis ve Akyarlar mahallelerinde 46.000 metreküp/ gün ve 15.000 metreküp/gün kapasiteli 2 adet Atıksu Arıtma Tesisi yapımı ile Marmaris ilçemizde 50.000 metreküp/ gün kapasiteli 1 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve bunlara bağlı kanalizasyon şebeke ve içmesuyu şebekesi yatırımları gerçekleştirilecek. Bodrum ilçemizde toplam 40.000 metreküpgün olan tesis kapasitesi 101.000 metreküp/güne çıkartılacak, Marmaris ilçemizde ise 50.000 metreküp/gün olan tesis kapasitesi 100.000 metreküp/gün’e çıkartılacak.”

“YATIRIMLARI İL GENELİNE YAYIYORUZ”

Diğer ilçelerdeki yaşanan sıkıntıları da bildiklerini belirten MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Yaşar, “Proje maliyeti yaklaşık olarak 207 milyon lira olacak bu yatırımlar sayesinde il genelinde yenilenmesi gereken bazı tesislerinde acil revizyonu yapılacak. Bunun yanı sıra kanalizasyon ve içmesuyu şebeke yapımları da gerçekleştirilecek. Kredi dışında 2016 yılında 50 milyon liralık daha yatırım yapmayı planladıklarını belirten  MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Yaşar, Bu yatırımlarla ilgili de çalışmalarda sona gelindiğini belirterek , İl genelinde susuz mahalle bırakmamak öncelikli hedefimiz” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİRE YAKIŞIR MODERN TESİSLER OLUŞTURACAĞIZ”

Yatırımlar hakkında bilgi veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 2016 yılında Muğla’yı yatırımlarla şantiye alanına çevireceklerini belirtti. Kredi anlaşmasının 2016 yılında yapılacağını tahmin ettiklerini belirten Başkan Dr. Osman Gürün, “Şu an yatırımlarla ilgili fizibilite çalışmalarında sona gelmiş bulunuyoruz. Raporları önümüzdeki günlerde Dünya Bankasına sunacağız. 2016 yılı içerisinde Dünya Bankasıyla MUSKİ Genel Müdürlüğümüz arasında kredi anlaşması yapılmasını planlıyoruz. Yatırımlarımızı il geneline yayarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız. Anlaşmaların akabinde projelere hemen başlanacak. Her hangi bir problem yaşanmaması halinde bitişini 2019 yılı olarak düşünüyoruz. Yapacak olduğumuz bu yatırımlarla birlikte Muğla ilimize yakışır ve modern tesisler kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.