Anasayfa » Kültür - Sanat » TURGUTREİS’TE DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE “KOMŞU KÖYÜN DELİSİ”

TURGUTREİS’TE DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE “KOMŞU KÖYÜN DELİSİ”

Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği/Tiyatro Bodrum Oyuncuları Üstün Dökmen’in “Komşu Köyün Delisi” adlı oyunu sergiledi. Yoğun ilginin olduğu oyunun başında bir konuşma yapan yönetmen Erdal Kadeifçi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde tüm dünyada oyunların ücretsiz olarak sergilendiğini belirterek aynı saatte ilk oyununu ücretli olarak sergileyen Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu eleştirerek geleneği bozduklarını savundu.

2002 yılında Turgutreis Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle kurulan Turgutreis Belediye Konservatuarı Derneği, Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi, Konferans Salonu’nda “Komşu Köyün Delisi” adlı oyunu sahneledi. Turgutreislilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte çoğunluğu ilk defa sahneye çıkan 21 kişilik oyuncu kadrosunun performansı beğeni topladı.

Oyunun başında bir konuşma yapan oyunun yönetmeni Erdal Kadeifci, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ücretli bir oyun sergilemesini eleştirerek şöyle dedi:

“27 Mart Dünya Tiyatro Günü tiyatro camiasının bayramıdır. Bütün tiyatrolar, 27 Mart’ta oyun sahneye koyarlar. Devlet tiyatrosu, şehir tiyatrosu, özel tiyatro fark etmez, hangi tür tiyatro olursa olsun. Eğer o gün bir temsil yapıyorlarsa, salonları halka açık ve ücretsiz yaparlar. Bu dünyada gelenektir. Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu adı altında bir tiyatro kuruldu. Çok güzel bir şey, Bodrumumuza yakışır bir tiyatro. Fakat hem oyunlarının ilk galası, hem de 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bu oyunu ücretli ve biletli yapmaları tiyatro sanatçısı olarak bana çok dokundu. Eğer bunu belirtmesem tiyatroya ihanet etmiş olurum. Gösterinin ücretli olmasını ben kınadım” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren oyun izleyicilerin beğenisini kazandı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.