Anasayfa » Çevre » TURİZM BAKANI’NIN ADALIYALI’DAKİ OTEL PROJESİNE, 8 MAYIS’TAKİ TOPLANTIDA HALK GÖRÜŞ BİLDİRECEK

TURİZM BAKANI’NIN ADALIYALI’DAKİ OTEL PROJESİNE, 8 MAYIS’TAKİ TOPLANTIDA HALK GÖRÜŞ BİLDİRECEK

Bodrumlular’ın yıllardır mücadele ettikleri Adalıyalı’daki (Kissebükü Koyu’nda), dönemin Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi olan Ersoy Otelcilik İnşaat Ve Turizm İşletmeciliği Anonim Şirketi’ne tahsis edilen arazide “Maxx Royal Bodrum Otel” projesi için, Çevresel Etki Değerlendirme  toplantısı 8 Mayıs 2019’da yapılıyor.

8 MAYIS SAAT: 09.00 ASAĞI MAZI NO: 64L
BERKE KIRAATHANESI

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sitesinden yapılan duyuru şöyle:

MUĞLA İLİ, BODRUM İLÇESİ, ÇİFTLİK MAHALLESİ, ADALIYALI MEVKİİ, 308 ADA, 1-4 PARSEL 8 MAYIS SAAT: 09.00 ASAĞI MAZI NO: 64LBERKE KIRAATHANESIMUĞLA ili BODRUM ilçesi sınırları içerisinde ERSOY OTELCİLİK İNŞAAT VE TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ANONİM ŞİRKETİ tarafından yapılması planlanan MAXX ROYAL BODRUM OTEL projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 08/05/2019 tarihinde saat 09:00’da Aşağı Mazı Mahallesi, No:64 adresinde bulunan Berke Kıraathanesinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya MUĞLA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Daha önce yayınlanan duyuruda belirtilen Halkın Katılımı Toplantısı tarihi güncellenmiştir. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve MUĞLA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

MAHKEME KARARLARINA RAĞMEN

Bodrum Denizciler Derneği geçmiş dönem başkanı olan Mustafa Demiröz daha önce yaptığı açıklamalarda “2005 yılında  Adalıyalı’nın turizm teşvik kanunu kapsamında  tahsisine karşı, Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Deniz Ticaret Odası olarak iptal davası açtık ve tahsisleri iptal ettirmiştik. Bilirkişi raporları da bizim itirazlarımız doğrultusundaydı. Ancak, 2018  Ekim ayında 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların iptal edilmesine rağmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  Kasım ayında yeni bir  1/25 binlik plan yaparak bunu Muğla İl Çevre Müdürlüğü’nde askıya çıkarttı ve  Ersoy Otelcilik A.Ş.  tarafından yapılacak tesisler için 95 dönümlük tahsisli araziye 25 dönüm daha ek istiyor. Biz Çökertme’de 1/25 binlik plana aynı gerekçelerle itiraz ettik ve kazandık. Aynı dayanaklar burası için de geçerli. Bilirkişi raporları da buranın yapılaşmaya uygun olmadığına dair. 7-8 Heyet raporu var. Ersoy Holding’in itirazı ile yeni bilirkişi atandı ve onun da düzenlediği rapor buranın uygun olmadığına dair. Bu tahsise ve orada yapılmak istenen tesise sadece biz değil, bilirkişi incelemesini yapan profesörler, doçentler, öğretim görevlilerinin verdiği rapor arkeolojik açıdan, şehircilik ilkeleri ve planlama açısından, tarım açısından, biyo çeşitlilik açısından, orman açısından, ulaşım açısından, çevre mühendisliği açısından burada kapsamlı ÇED incelemesi yapılmalıdır yönünde. Adalıyalı bu yapılaşmayı kaldıramaz diye mahkeme kararları var. Biz itirazlarımı yaptık.” dedi.
bursa escort bayan

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.