Anasayfa » Ekonomi » “TURİZMCİ CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ!”

“TURİZMCİ CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ!”

MHP MYK Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan TBM!M’de görüşülmekte olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısının 1. Maddesi” üzerine grubu adına bir konuşma yaptı. Verdikleri değişiklik önergesinin özellikle turizmciler için önemli olduğuna vurgu yapan Erdoğan, 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimiyle birlikte daha öncesinde can çekişen turizm sektörünün artık can çekişmenin de ötesinde, bittiğini söyledi.

Daha önce turizm sektörünün sorunlarıyla ilgili verdikleri önergelere atıfta bulunan Erdoğan ve çözüm önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi.

Konuşmasında turizmcilerin sorunlarını tek tek sayan Erdoğan bu sorunların çözümleriyle ilgili birçok öneriyi de Genel Kurul ile paylaştı.

Çözüm Önerilerini De Paylaştı

“Nisan ayında Milliyetçi Hareket Partisi olarak bir araştırma önergesi verdik ve tekliflerimizi, önerilerimizi sunduk. Ancak, Hükûmet önerilerimizi duymazdan geldi, şimdi bizi dinlemediği gibi o gün de önerilerimizin hiçbirini dinlemedi. O günden bugüne turizm can çekişmekteydi, ancak 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte artık turizm can çekişmekten de öteye geçti, tamamıyla bitti, tükendi. Bugün Bodrum’daki otellerin doluluk oranı yüzde 25’in altına indi. Marmaris ve Datça’yı zaten konuşmaya gerek yok, on beş gündür orası bu darbeci subayların, askerlerin aranması sebebiyle tamamıyla abluka altına alındı dolayısıyla hiçbir turizm faaliyeti gerçekleştirilemedi.” Diyen Erdoğan; Hükûmetin bu olağanüstü hâl ilanından sonra aldığı birtakım kararlar var. Bunlardan bir tanesi de kamuda izinlerin tamamın kaldırılması. Bu sebeple bugüne kadar turizm sektöründeki iptallerin sayısı 1 milyona yaklaştı. Bu, can çekişen turizm sektörünü tamamıyla bitirdi. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında turizm sektörünün 56 sektörün motoru olduğunu dolayısıyla turizmde hayat devam etmezse, sektör çalışmazsa bu 56 sektörün de bundan olumsuz etkileneceğini söyledi.

Kamuda Çalışanların İzinler Amirlerin Yetkisine Bırakılsın; Turizmci Nefes Alsın

“Bu bakımdan turizmciye, efendim birtakım otelciye ya da başkalarına vereceğiniz destekler turizm sektörünün sorunlarını ve ona bağlı sektörlerin sorunlarını çözmeyecektir. Çözüm, sektörün çalıştırılmasıdır. Bunun için de bu kamudaki izin meselesinin muhakkak ki yeniden gündeme alınması ve amirlerin takdirine bırakılması, hiç olmazsa, insanların bir ay, 20 gün değilse bile birer haftalık paketler hâlinde izinleri kullanmasının sağlanması lazım.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasında yer verdiği ve turizm sektörünün nefes almasını sağlayacak diğer çözüm önerileri şu şekildeydi:

Yapılandırma Değil Erteleme!

“Turizm sektöründeki vatandaşlar yani geliri yok ki bu yapılandırmadan nasıl istifade edecek? Bu bakımdan bu insanların ekmek teknesinin dönecek hâle gelmesi lazım.

Sektördeki  insanların çoğunun çektiği krediler ve kamuya olan borçlarından dolayı hesaplarında bloke var, bunun kaldırılması lazım ki insanlar faaliyetlerine devam edebilsin.

Ecrimisil bedellerinin bu sene alınmaması konusunda Sayın Bakana defalarca söyledik. Bugün Sayın Bakanın bizi dinleyecek vakti olmadığı için yine dinlemekte zorluk çekiyor. Bu ecrimisillerin muhakkak bu sene için alınmaması lazım.

Personelin sigorta primlerinin ödenmesinde kolaylık sağlanması, primlerin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi lazım.

Yine, sezon başında bu sektörde hizmet veren işletmelerin çektiği kredilerin muhakkak yapılandırılması lazım.

Yine, yerel yönetimlere de çok önemli görevler düşmektedir. Bu Büyükşehir Kanunu’ndan sonra bu turizm tesislerinin kullandıkları su fiyatları çok yükselmiştir bunlara da bir kolaylık sağlanması lazım.

Kanun kapsamında olmamakla beraber bu turizm sektöründeki insanların en önemli şikâyetlerinden birisi de elektrik dağıtım şirketlerinin davranış biçimleridir. Elektrik dağıtım şirketlerine olan borçlarını ödeyemeyen işletmelerin ya elektrikleri kesilmekte ya da çok fahiş fiyatlarla bunlar taksitlendirilmektedir. Bu konuda da Hükûmetin sektöre destek çıkması gerekir. Aksi takdirde, bu sene bu sektördeki istihdam ve diğer sebeplerle iflas edecek ve çaresiz kalacak çok insan vardır. Bu yarayı hâlâ tedavi etme imkânı vardır. Hükûmeti bu konuda göreve davet ediyorum.”

MHP’nin değişiklik önerisi Genel Kurulda yapılan oylama ile reddedildi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.