Anasayfa » Ekonomi » TURİZMCİLERE 9 AYAKTAN OLUŞAN DESTEK EYLEM PLANI AÇIKLANDI

TURİZMCİLERE 9 AYAKTAN OLUŞAN DESTEK EYLEM PLANI AÇIKLANDI

Hükümetten,  Türk turizmini ve sektördeki yüz binlerce çalışanın işini kurtarmak için hükümetin yaptığı eylem planını duyurdu. Planın 9 ayağı var.

Türkiye’nin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası turizmde girdiği dar boğazı aşmak için hükümet sektörle görüşerek bir eylem planı hazırladı. Planla turizm sektöründe çalışan yüz binlerce kişinin işini kaybetmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde 2016 Turizm Eylem Planı’nı açıkladı.

İŞTE O EYLEM PLANI

1-) Tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararını Resmi Gazete’de yayımladık. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı’nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

2-) Türkiye’ye turist getiren A grubu firmalara Kredi garanti fonu ile kredi kullanma imkanı sağladık. En az 400 bin turist getiren A Grubu firmalara 100 milyon kredi kullanma imkanı sağlanacak.

3-) Turizmde muhtemel bir daralma söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçları yeniden yapılanmaya gidilecek.

4-) Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bağlı deniz turizmi işletmelerine Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenecek.

5-) Bakanlıktan belgeli deniz turizmi tesisleri, ihracatçı kapsamına alınıyor. 750 bin dolar ve üzeri gelir getiren tesisler ihracatçı sayılacak. Belgeli deniz turizm tesisleri, yeni yatırımlarında bölge teşviklerinden yararlanabilecek.

6- Çevreye duyarlı tesislere su ve katı atık bedelinde en düşük bedel uygulanacak. Farkı devlet karşılayacak.

7- Bakanlık belgeli tesislerin ödediği ecri misil değeri azaltılacak

8- Bakanlığa ait konaklama tesislerinden ciro üzerinden alınan paylar 2016’da ertelenip 3 taksite bölünecek

9-) Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır. Sektörümüze 255 milyon destek sağlıyoruz. 288 milyon TL’lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.