Anasayfa » Politika » “TÜRKİYE’DEKİ MEDYA ORGANLARI HDP’YE KAPALI”

“TÜRKİYE’DEKİ MEDYA ORGANLARI HDP’YE KAPALI”

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Bodrum’da bir “Hayır” mitingi düzenledi. İskele Meydanı’nda gerçekleşen ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de katıldığı mitinge yaklaşık 750 kişi katıldı. 

Pazar Günü saat 17.00’de Bodrum Barış Meydanı’nda başlayan mitingde Koma Serhat adlı müzik grubunun seslendirdiği şarkılara eşlik eden HDPliler, sık sık halay çekerek ve türkülere katılarak, barış ve dostluk mesajları verdiler.  HDP parti meclisi üyesi Adalet Aydın, HDP Muğla eşbaşkanları Günfer Karadeniz ve Mehmet Kaya ile Bodrum İlçe eşbaşkanı Belgin Koç, Fulya Erdoğan 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliğine neden hayır diyeceklerine dair birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında, cezaevinde bulunan HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile, diğer milletvekilleri ile, seçilmiş belediye başkanlarının “cesaret bulaşıcıdır” söylemlerine değinerek, yine cezaevlerindeki açlık grevindeki parti üyelerine direniş mesajları yolladılar.

“TÜRKİYE’DEKİ MEDYA ORGANLARI HDP’YE KAPALI”

Halkların Demokrasi Partisi İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, mitingde yaptığı konuşmaya şu ifadelerle başladı:

“Başlıca işimiz bu referandum belasını başımıza saranın başına mağlubiyeti sarmak. Onu geldiği yere göndermek. Bunu yapabilmemiz için referandum bize lazım. Bunu yaparken lütfen nerede yaşadığımız unutmayalım. Türkiye 81 vilayetinde olağanüstü hal olan, yani bir onbaşının general yetkisine sahip, herhangi bir silahlı devlet görevlisinin adam öldürme yetkisine sahip olduğu bir dönemde referandum yapıyoruz. 3 bin HDP yöneticisi ve görevlilerinin hapiste, eşbaşkanlarımızın hapiste, hepimizin sesinin çıkacağı bütün kanallar tıkanmış olarak bir referandum yapıyoruz. Sanki eşit haklar ve silahlarla mücadele ediyormuşuz gibi 16 Nisan’da milletin hakemliğine
başvurulacağı söyleniyor. Millet sandıkta elbette kendine doğru geleni yapacaktır. Biz bunun hayır olması gerektiğini biliyoruz ve söylüyoruz“ dedi.

Türkiye’deki medya organlarının HDP’ye kapalı olduğunu savunan Kürkçü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün televizyon kanallarının yöneticilerine yasaklılar listesi verilmiştir. 59 milletvekilimiz, yöneticilerimiz, bilim insanlarımız bu yasaklılar listesindedir. Bütün gazeteler, radyolar, bunların hepsinde sadece küfretmek, hakaret etmek, alçaltmak, aşağılamak için HDP’den bahsedilmektedir. Sosyal medyada HDP’nin lehine, hapisteki eşbaşkanlarımızın lehine bir şey söylemek suç ilan edilmiştir. HDP hakkında sosyal medyada paylaşım yapanların hepsi sorgulanmaktadır” dedi.

Yeni anayasa değişikliğine halkın ihtiyacı olmadığını öne süren Kürkçü şu ifadeleri kullandı:

“Halkın hiçbir ihtiyacı ile ilgisi olmayan, hiçbir acil sebebe bağlanması mümkün olmayan bu başkanlık rejimi, başımıza örülmek istenen çoraptır. İstediği gibi silahlı kuvvetleri gerektiği zaman kriz yaratmak üzere öteki ülkelere gönderme yetkisini elde tutmak. Meclisi kendisinin karşısına döndüğünü hissettiği zaman hemen seçim ilan edip meclisi dağıtmak yetkisine sahip olmak, kendisini yargılaması muhtemel yargıçları kendisi atamak, silahlı kuvvetlerin, yargının, polisin medyanın başı olmak. Böylelikle hiçbir zaman aleyhinde konuşulması mümkün olmayan, hiçbir zaman tutuklanması ihtimali olmayan, hiçbir zaman eleştirilme ihtimali olmayan bir insan. Böyle bir insan yok, böyle bir sultan da yok. Tayyip Erdoğan’a bütün bu nedenlerle inanlar ve inanmayanlar asla bu yetkiyi veremezler” dedi.

KISA SÜRELİ ARBEDE YAŞANDI

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün konuşma yaptığı sırada ise bir arbede yaşandı. Polis barikatının arkasından HDP’lileri, üzerlerindeki Türk Bayrakları ile protesto etmek isteyen 6–7 kişilik gençlere miting alanındakiler de karşılık verince kısa süreli bir arbede yaşanırken taraflar birbirlerine pet şişe ve çeşitli maddeler attı. Yaşanan arbedeyi araya giren polis ekipleri yatıştırdı. Olayların yaşandığı sırada bazı işyerlerinin de kepenklerini kapattığı görüldü. Kürkçü’nün konuşmasının ardından miting alanındakiler dağıldı. Dağılma sırasında da polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.