Anasayfa » Kültür - Sanat » TÜRKİYE’NİN MAVİ MİRASI

TÜRKİYE’NİN MAVİ MİRASI

Doç. Dr. Harun Özdaş ve Büyükelçi Çağatay Erciyes tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Mavi Mirası” adlı sualtı arkeolojisi fotoğraf sergisi Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı öncülüğünde ve Bodrum Belediyesi destekleri ile Herodot Kültür Merkezinde, 25 Ekim 2018 Perşembe günü saat 17 30 da açılacaktır. Sergi 01 Kasım 2018 tarihine kadar, saat 10 00 ile 22 00 arası gezilebilecektir.

Serginin öyküsü ile ilgili Harun Özdaş’ın aktarımları şöyledir.

Denizlerdeki kültürel mirasımıza büyük önem veriyoruz. Bu nedenle denizlerimizde yer alan kültürel hazinelerimizi ‘’Türkiye’nin Mavi Mirası’’ olarak adlandırıyoruz ve gelecek nesillere bırakmayı hedefliyoruz. Buna bağlı olarak 2005 yılında Türkiye Batık Envanteri Projesi’ni (TÜBEP) başlattık. 13 yıldır devam eden projemiz süresince, yılda ortalama üç ay deniz çalışması ve araştırması icra ettik. 5000 saatten fazla dalış yaptık. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü içinde ‘’Türkiye Sualtı Kültürel Mirası Coğrafi Bilgi Sistemi’’nin kurulmasını sağladık. Sergi fotoğraflarımızı, koleksiyonumuzda yer alan binlerce fotoğraf arasından sizlere mavi mirasımız hakkında bir fikir vermesi için seçtik. Bu haliyle sergilediğimiz fotoğraflar zengin sualtı kültürel mirasımızın aslında çok küçük bir parçasını yansıtmaktadır.

1960’lardan bu yana dünyada sualtı arkeolojisinin başladığı yer olan Bodrum’da bu sergiyi açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sualtı arkeolojisinin en büyük destekçileri olan Bodrumlu süngercileri de anmadan geçmiyoruz.

Son olarak Büyükelçi Çağatay Erciyes ile birlikte, merkezi Bodrum’da bulunan Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfına ve Bodrum Belediyesine sergimizi Bodrum’da düzenledikleri için, ayrıca ARMELSAN Savunma Teknolojileri Şirketine nazik ve cömert sponsorluğu için takdir ve şükranlarımızı ifade etmek isteriz.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.