Anasayfa » Çevre » “TUZLA’DA GOLF ALANI İNŞAATLARI BİR AN ÖNCE NASIL BAŞLAMALI” ASKIYA ÇIKTI

“TUZLA’DA GOLF ALANI İNŞAATLARI BİR AN ÖNCE NASIL BAŞLAMALI” ASKIYA ÇIKTI

Tuzla’da bulunan “Vitapark Golf ve Turizm Kompleksi Alanına ait 1/25000 ölçekli” Çevre Düzeni Planı Plan Notu Değişikliği,  askıya çıktı.

Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nde askıya çıkan değişiklik, özetle golf alanında inşaatların bir an önce başlamasının önünü açmak şeklinde. Değişiklik gerekçeside de açıklandığı gibi “Kültür ve Turizm Bakanlığınca Turizm Merkezinin bütününe ilişkin sürdürülen plan yapım ve onama sürecinin uzayacağı, yabancı sermayeli yatırımın gecikeceği, bu sebeple yatırım sürecinde olan tesisin bir an önce yatırımın başlatılabilmesi amacıyla yürürlükte olan 1/25000 ölçekli YenihisarGüllük-Akbük Çevre Düzeni Planı plan notlarında değişiklik yapılması gündeme gelmiştir. “

09.02.2017

Muğla Milas Bodrum Tuzla Gölü Güneyi Turizm Merkezi sınırları içerisinde ve Tuzla Gölü Sulak Alanı Ekolojik Etkilenme Bölgesi ve Sulak Alan Tampon Bölgesinde yer alan İlimiz, Milas İlçesi, Dörttepe ve Meşelik Mahalleleri sınırları içerisinde kalan Vitapark Golf ve Turizm Kompleksi Alanına ait 1/25000 ölçekli “Yenihisar-Güllük-Akbük Çevre Düzeni Planı Plan Notu Değişikliği”, Bakanlık Makamının 20.01.2017 tarih ve 793 sayılı Olurları ile 644 sayılı KHK’nin 13/A maddesi uyarınca onaylanmış olup 08.02.2017 tarihinde Müdürlüğümüz ilan panosunda 1 ay süre ile Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce askıya çıkarılmıştır.

PLANLAMA KARARLARI

“Yukarıda izah edilen gerekçeler çerçevesinde; “1- Golf ve Turizm Kompleksi Alanı kapsamı içerisinde, Golf Alanları, Golf Okulu ve Klinikleri, Spor ve Rekreasyon, Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi, Kongre ve Toplantı Merkezi, Konut, Otel, Motel, Apart Otel, Tatil Köyü ve Ticaret kullanımları yer alacaktır. Söz konusu kullanımlar plandaki amacı dışında kullanılamaz ve yapıların münferit olarak satışı yapılamaz.” şeklindeki plan notunun; 1- Golf ve Turizm Kompleksi Alanı kapsamı içerisinde, Golf Alanları, Golf Okulu ve Klinikleri, Spor ve Rekreasyon, Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi, Kongre ve Toplantı Merkezi, Konut, Otel, Motel, Apart Otel, Tatil Köyü ve Ticaret kullanımları yer alacaktır. Söz konusu kullanımlar amacı dışında kullanılamaz ve konut kullanımı haricindeki yapıların münferit olarak satışı yapılamaz. Golf ve turizm kompleksi alanı kapsamında yapılacak konut alanlarında Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde bağımsız bölüm olarak ayrı mülkiyet, irtifak ve intifa hakkı tesis edilebilir. Şeklinde değiştirilmesine yönelik 1/25000 ölçekli Yenihisar-Güllük-Akbük Çevre Düzeni Planı Plan Notu Değişikliği hazırlanmıştır.”

 

duyurular191452_1 (1)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.