Anasayfa » Kültür - Sanat » ULUSLARARASI DENİZ FESTİVALİ “THE BODRUM CUP”

ULUSLARARASI DENİZ FESTİVALİ “THE BODRUM CUP”

16 Ekim-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek The Bodrum Cup’ın, FRAME SUITES’te yapılan basın toplantısına Başkan Mehmet Kocadon, The Bodrum Cup Kurucusu Erman Aras,The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Frame Suites Bodrum Genel Müdürü Halil Ciğerli katıldı.

Türkiye’nin önde gelen uluslararası deniz festivali ve yelken yarışı The Bodrum Cup, 16 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında 29’uncu kez yelken tutkunlarıyla buluşuyor. Frame Suıtes’te yapılan basın toplantısında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, The Bodrum Cup’ın Bodrum için çok önemli olduğunu ifade etti. Kocadon; “Bodrum’un bugünlere gelmesinde büyük etkisi olan ve şu anda da 15-20 bin yata ulaşmış mavi yolculuğun ve denizcilik sektörünün, özellikle The Bodrum Cup yelken yarışlarından sonra cazibesi daha da artmıştır. Etkinliğimizi öyle güzel bir hale getirdik ki, yarışlarımız artık dünyada da konuşuluyor. Amacımız, yarışlarımızın her yıl çıtasını biraz daha yükseltmektir. Bu yarışları 29 yıl önce, küçücük bir ofiste başlatan Erman Aras’a ayrıca çok teşekkür ediyorum. Yarışlarımızın 30. yılında, yani gelecek yıl büyük sürprizlere hazır olun”” diye konuştu.
Bu yıl rota tamamen Bodrum

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal “Denizcilerimizin Yunanistan’da yaşadığı zorlukların farkındayız. Denizcilerimizin yanındayız. Esasında uluslararası bir organizasyon olarak iki ülke arasındaki ticari bağı ve dostluk algısını geliştirmek amacıyla yarışlarımıza Yunanistan rotalarını da dâhil ediyorduk ve bu girişimin iki ülke ekonomisine bugüne kadar yapmış olduğu katkı bizi son derece mutlu etti diyebiliriz. Ancak ülkemizin son iki yıldır turizm alanında karşı karşıya kaldığı sıkıntılar nedeniyle bu yıl rotamızı tamamen Bodrum’a çevirdik. Bu sayede Bodrum’u ve ülkemizi tüm dünyaya en doğru biçimde tanıtmayı arzuluyoruz.  Deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere yola çıkan uluslararası denizcilik festivali ve yelken yarışı The Bodrum Cup, 29 yıldır yelkenciliğin tanınmasına ve sevilmesine katkı sunuyor. The Bodrum Cup’ın festival havasını pekiştiren en önemli özelliği, yatların konuklarıyla birlikte yarışabildikleri çok az sayıdaki regatta arasında olması. Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı birebir deneyimleme fırsatı buluyor. Dolayısıyla yelken sporuna ilgileri de artıyor. Hatta sonraki yıllarda bu konuklardan yarışçıların çıktığını dahi görüyoruz” dedi.

Kisebükü’ne anlamlı ziyaret

Süleyman Uysal “The Bodrum Cup’a katılan yelkenciler, Gökova’da bir süredir gündeme gelen yapılaşma planlarına dikkat çekmek için Gökova’nın ilk koyu olan Kisebükü’nde bir araya gelecek. Tüm teknelerin katılımına açık olacak etkinlikte yelkenciler, çevrenin ve doğal güzelliklerin korunmasına destek amacıyla deniz üstünde görsel bir şölene de imza atacak”diyerek, yarışlardaki çeşitli  etkinliklerin en önemlilerinden birinin de “Mavi Yolculuk Yemek Yarışması” olduğunu söyledi. Uysal; “Çıkış noktamız mavi yolculuk, mavi yolculuk kavramını çok önemsiyoruz.  Mavi yolculuğa sadece bizler değil tüm dünya değer veriyor. İşte tam da bu nedenle, The Bodrum Cup’taki mavi yolculuğumuz süresince teknelerde yapılan yemeklerin ve gizli tariflerin keşfedilmesi amacıyla başlattığımız yarışmamızı bu yıl çok daha profesyonelce ele alarak daha da ileriye götüreceğiz. Geçen yıl yıldızlı şeflerin de katıldığı bir final yapmıştık. Bu yıl da 15 tekneyle Palmarina’da yapılacak finalle taçlandıracağımız etkinliğimizde, çok önemli konukları ağırlayacağız” dedi. The Bodrum Cup, ödül töreninin ardından final konseriyle sonlanacak.” dedi.

Erman Aras “Başkanımızdan büyük destek ve sürpriz 30.yıl hazırlıkları”

The Bodrum Cup Kurucusu Erman Aras, güneş ve rüzgâr turizmine geçiş sürecini şu sözlerle aktardı: “29 yıl önce Bodrum’da genelde sadece güneş ve denize dayalı bir turizm vardı. The Bodrum Cup organizasyonunu hayata geçirirken ‘Bunu nasıl değiştirebiliriz?’ diye düşündük ve bu hedefle yola çıktık. Bugün görüyoruz ki, yelkencilik artık başta Bodrum olmak üzere yöremizin ekonomik anlamda ciddi bir lokomotifi haline geldi. Böylece esnafımız da 12 aya yayılan turizm sayesinde daha fazla kazanıyor. The Bodrum Cup aynı zamanda yelken sporuna ilgiyi de artırıyor. Deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere yola çıkan uluslararası denizcilik festivali ve yelken yarışı The Bodrum Cup, 29 yıldır yelkenciliğin tanınmasına ve sevilmesine katkı sunuyor. 29. yılını gerçekleştireceğimiz yarışlarımıza Başkanımız Mehmet Kocadon gönül vermeseydi, destek vermeseydi bu günlere gelemezdik. Şimdi de kendisi 30.yılımız için sürpriz projesi ile heyecanla çalışıyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Basın toplantısının yapıldığı mekan olan Frame Suites Bodrum Genel Müdürü Halil Ciğerli de “geçen yıl izleyici olarak katıldığımız The Bodrum Cup’a bu yıl destek verir durumda olmak, gurur verici bizim için. Herkese başarılar diliyoruz.” dedi.

Yelkencilerin 6 gün boyunca gulet, tırhandil, cruiser ve katamaran kategorilerinde yarışacağı organizasyon boyunca, karada ve denizde de birçok eğlenceli etkinlik yapılacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 150 yat ve 1500 yelkenci ile 5000 yelken meraklısının katılması beklenen The Bodrum Cup, sürpriz konserlerle sona erecek.

The Bodrum Cup 16 Ekim günü kampana töreniyle başlayacak. Yarışların gulet, tırhandil, cruiser ve katamaran kategorilerinde yapılacağı The Bodrum Cup, denizcilerin konuklarıyla birlikte yarışmasını mümkün kılmasıyla diğer yarışlar arasında öne çıkıyor. Bodrum’dan başlayıp, Yalıkavak ve Gökova koylarını da kapsayan 5 etaptan oluşacak yarışmada yelkencilerin rotası ise şöyle:

TAV PASSPORT ETABI – Bodrum-Kissebükü
METRO ETABI Kissebükü-Bodrum
ANADOLU SİGORTA ETABI Bodrum-Yalıkavak
TECHNOGYM ETABI Palmarina-Gümüşlük
PALMARİNA BODRUM Gümüşlük- Palmarina

The Bodrum Cup’a bu yıl Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Denizciler Derneği, TURSAB ve TYF destek veriyor.

The Bodrum Cup sosyal medya linkleri:

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.