Anasayfa » Kültür - Sanat » ULUSLARARASI MEDYA’NIN ÜNLÜ İSİMLERİ YELKEN YARIŞLARINI İZLİYOR

ULUSLARARASI MEDYA’NIN ÜNLÜ İSİMLERİ YELKEN YARIŞLARINI İZLİYOR

3o.Yılını kutlayan, Akdeniz’in en büyük deniz festivali The Bodrum Cup yarışlarını, ilk defa dünyanın en ünlü haber ajansları, Associted Press (AP), Agence France-Press (AFP) ve Reuters Muhabirleri de izleyecek.

Haber: Emin Varol
Bodrum Cup’ın 23 Ekim’de başlayacak 2. etabına katılacak olan olan Agence France Press( AFP) Muhabiri Burhanettin Özbilici, dünya çapında ödüllü bir Gazeteci.

Burhan Özbilici, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrea Karlov’un öldürülüşünü kare kare çekerek dünya çapında ödüllere layık görülmüştü.

The Bodrum Cup 30. yaşını kutluyor…
Era Bodrum Yelken Kulübü’nün 30 yıl önce başlattığı deniz organizasyonu, denize gönül verenlerin desteği ile günümüze kadar gelebildi. Türk gibi başlayıp birçok konuda olduğu gibi, yarı yolda kalmadı. Tüm engellere rağmen, kararlı insanlar tarafından Türk gibi başladı, Türk gibi devam ediyor..

Genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunmasında farkındalık yaratmasının yanında, yat üretim teknolojisini dünyayla entegre hale getirerek, bir Ar-Ge mutfağı görevi de görmektedir.

The Bodrum Cup, yatların konuklarıyla birlikte yarışabildikleri dünyadaki ender yat yarışlarından birisidir. Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı birebir deneyimleme fırsatı bulabilmektedir.

Bir yıl aradan sonra Leros Adası…
Yunanistan’ın Bodrum teknelerine yazdığı cezalar nedeniyle verilen bir yıllık aradan sonra Yunan Adaları yeniden yarış programına dahil edildi. Böylece turizm sezonu sonunda ada  esnafının yüzü, Türkiye’den gelecek 200 tekne ile bir kez daha gülecek. Ayrıca, Ege’nin iki yakasındaki halkların yakınlaşmasına katkı sağlanacak.

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’nin ve Bodrum’un gurur duyduğu bir organizasyon olan The Bodrum Cup, 30. Yılı yarışmalarına İstanbul’dan başladı. İstanbul Boğazı’nda yapılan ve 25 Mega yatın katıldığı kortej geçişi, organizasyonu 30 yıldan bu yana düzenleyen Erman Aras ve Süleyman Uysal ile katkı yapan denizcileri oldukça heyecanlandırdı.

Uluslararası Ajanslar…
Era yatcılık tarafından 30 yıl önce Bodrum ve Türkiye’ye kazandırılan The Bodrum Cup Festivali bu yıl ilk kez tam anlamıyla uluslarası medyaya taşınıyor.

Geçtiğimiz yıl merkezi Londra’da bulunan İngiliz Reuters Haber Ajansı’nın Türkiye Muhabiri Ümit Bektaş’ın izlediği 29. Bodrum Cup yarışlarına ait fotoğraf ve bilgiler tüm dünyaya servis edilmişti.

Bu yıl ise, dünyanın önde gelen diğer uluslarası haber ajansları da 30. Bodrum Cup Deniz Festivali‘ni gündemlerine aldı.

Ödüllü Gazeteci…
Reuters Haber Ajansı’nın yanısıra, merkezi Paris’te bulunan Fransız Agence France Presse (AFP) ve merkezi New York’ta bulunan ve dünyada en büyük haber ağına sahip olan Amerikan  Associated Press (AP) Türkiye’deki temsilcileri Adem Altan ve Burhanettin Özbilici’yi yarışları izlemekle görevlendirdi.

Özbilici, ödüllü gazeteci…
Ümit Bektaş, Adem Altan ve Burhanettin Özbilici, üçü de yakın dostum ve yıllardır dünyanın her yerinde, savaşta, siyasette birlikte çalıştığımız arkadaşlarım . Burhanettin Özbilici’yi ise diğer genç iki arkadaşıma göre, mesleğe ilk başladığım 1970’li yılların sonundan bu yana tanırım.

İkimiz de genç birer muhabirdik. Kızılay’da işe giderken Demirtepe Köprüsü üzerinde hemen her sabah karşılaşır, ayaküstü sohbet ederdik.

Yıllar çabuk geçti. Burhanettin Özbilici geçen yılları iyi değerlendirdi ve zirveye tırmandı.

Hepimizin hafızasına kazınan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikastı fotoğraflayarak,  World Press ödülünü kazandı. Herkesin mermilerden kaçtığı bir ortamda, büyük bir cesaretle Rus Büyükelçi’yi öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın karşısına geçerek arka arkaya deklanşörüne basmıştı.

“Ölsem bile Gazeteciydim, işimi yaptım “diyerek gazeteci olmaktan gurur fışkıran sözleri Burhan’a yakıştı. “Picture Of The İnternational”da Spot News kategorisinde birinci olduktan sonra tüm dünyayı dolaşarak İngilizce ve Fransızcasıyla konferanslar vermeye başladı.

Burhan, 30. Bodrum Cup Festivalini izlemek için Bodrum’a gelmeden kısa bir süre önce de Viyana’da bir konferans verdi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.