Anasayfa » Çevre » ÜNİVERSİTEDE RÜZGAR VE GÜNEŞTEN AYNI ANDA ELEKTRİK ÜRETİYORLAR

ÜNİVERSİTEDE RÜZGAR VE GÜNEŞTEN AYNI ANDA ELEKTRİK ÜRETİYORLAR

Gediz Üniversitesi Hibrit Santralini Devreye Aldı.

Gediz Üniversitesi Hibrit Santralini Devreye Aldı

Gediz Üniversitesi’nin İZKA desteğiyle öğrenci otoparkına kurduğu rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit santral törenle hizmete girdi.

Türkiye’de akademik kuruluşların rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmaları artık yeni bir aşamaya geldi. Bu aşamada akademik kuruluşlar yalnızca, güneş ve rüzgar enerjisine yönelik bilimsel çalışmalar yapmakla kalmıyor aynı zamanda Türkiye’nin sayılı büyüklükteki tesislerini kurarak, güneş ve rüzgar enerjisinin gelişimine katkıda bulunuyor.

Bu gelişme, doğal olarak özel sektörün çalışmalarına da yansıyor ve Türkiye’de yenilenebilir enerji pazarı şu an için hacim olarak küçük görünse de yükselen bir ivme ile büyüme çizgisine girmiş görünüyor.

Bu çerçevede, akademik kuruluşların yenilenebilir enerji yönündeki çalışmalarının finansal yönden desteklenmesi önem taşıyor. Finansal açıdan desteklenen projelerden akademik kuruluşlarda çok daha verimli sonuçlar elde edilmesi mümkün olabiliyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Gediz Üniversitesi, öğrenci otoparkına rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit enerji santrali kurdu. Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci projeyle taçlandırdı. İzmir Seyrek’teki kampüse Türkiye’nin en büyük hibrit elektrik santrallerinden biri kuruldu. (Haberin devamı için tıklayın)

Gediz Üniversitesi’nin İZKA desteğiyle öğrenci otoparkına kurduğu rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit santral törenle hizmete girdi. İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL ile desteklediği proje, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu.

Üç bin metrekarelik öğrenci otoparkının üzeri bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yerleştirildi. Büyük bölümü yerli teknoloji olan santral, güneş ve rüzgar enerjileri birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik üretiyor. Gediz Üniversitesi, elektrik ihtiyacının en az yüzde yarısını buradan sağlayacak ve yılda 130 bin dolar (yaklaşık 390 bin TL) tasarruf edecek. Yenilenebilir kaynakların elektriğe dönüştürülmesiyle de her sene, çevre kirliliğine neden olan 450 ton karbon salınımı engellenecek. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından araştırma ve eğitim laboratuvarı olarak kullanılacak, yenilenebilir enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik personellerin uygulamalı eğitim alacağı çevre dostu tesis hizmete açıldı. Düzenlenen törene TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler ile İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik’in de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

Öncü bir adım attık

Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın, çevreci enerji üretiminde öncü bir adım attıklarını ifade etti. Eski Devlet Bakanı Saygın, ülkemizin, özellikle de Ege Bölgesi’nin rüzgar ve güneş potansiyeline dikkat çekmek, hem topluma hem de öğrencilere çevreci enerji bilinci aşılamak istediklerini de dile getirdi, şunları söyledi:

“Kurduğumuz hibrit santralle rüzgardan ve güneşten aynı anda elektrik üreterek yeşil bir kampüs haline geldik. Öğrenci otoparkımızı santrale dönüştürüp bu atıl alanı çevreci enerji üretir hale getirerek de ayrıca örnek olduk. Ülkemizin sahip olduğu çevreci kaynakların ekonomik değere dönüştürülmesinde öncülük üstlenmeye, başta öğrencilerimiz olmak üzere toplumumuza bu yönde bilinç aşılamaya devam edeceğiz.”

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, desteklerinden dolayı İZKA’ya teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi olarak yenilenebilir enerjiye ağırlık verdiklerini belirtti, “Bu alanda pek çok bilimsel projeye imza attık, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne yine İZKA desteğiyle yenilebilir enerji laboratuvarı kurduk, rüzgar ve güneş enerji santrallerinde ihtiyaç duyulan ara elemanları burada yetiştiriyoruz” dedi. İZKA’dan Murat Çelik de İzmir’i yenilenebilir enerjide lider kent yapmayı hedeflediklerini vurguladı, “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı ile 31 proje hayata geçti” diye konuştu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın ve Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, katkılarından dolayı TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler, İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik, Northel Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçın, CN Gaz’dan Ünal Özturgut, İzmir Teknoloji Grup’tan Ramazan Aslan, Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, eski Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Solmaz, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nefise Ela Gökalp Aras ile Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Mahmut Muncusunlular’a plaket verdi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.