Anasayfa » Çevre » ÜNLÜ DENİZCİ DENİZDE VE KARADA ANILDI

ÜNLÜ DENİZCİ DENİZDE VE KARADA ANILDI

Ünlü denizci  Sadun Boro‘yu arkadaşları ve sevenleri ölüm yıl dönümünde unutmadı. Boro’nun Otluk Koyu’nda yaptırdığı deniz kızı heykeli önüne 60 teknelik konvoyla gelen denizciler, korna çalarak ünlü denizciyi andı.

Marmaris’te geçen yıl 5 Haziran‘da 87 yaşında vefat eden Sadun Boro unutulmadı. Okluk, Ören ve Gökova körfezindeki çeşitli koylardan yaklaşık 60 teknelik konvoyla yola çıkan denizciler, İngiliz Limanı girişinde Sadun Boro tarafından yaptıran deniz kızı heykeli önünde toplandı. Heykelin önünden korna çalarak geçen tekneler, Boro’yu selamladı.

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan ünlü denizci Sadun Boro,  adını denizcilik tarihine yazdırmakla kalmayıp, ölümüne kadar Marmaris’te teknesinde yaşadı. Sadun Boro; ölüm yıl dönümünde denizde teknelerin buluşmasının yanı sıra,  Karacasöğüt Köy Mezarlığı’ndaki kabrinde de anıldı. Bodrum’dan da Denizciler Derneği’nin organizasyonuyla, STS Okul Gemisi 10 kişilik ekibi ile katılarak, Boro’yu anma etkinliğine katıldı.
Boro’nun öğrencisi olan Ustura Kemal‘in yaratıcısı çizer Haldun Sevel şunları söyledi:

“Bir yıldır kitap okuyamıyorum. Yazı yazmayı bıraktım. Sadun ağabeyin insani değerlerinden bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi Sadun ağabey, Kristof Kolomb‘dan pek de iyi olmayan şartlarda dünyayı dolaşmış bir tatlı çılgındı. Onun öncesinde dünyada denizlerde bir hiçtik. Bugün dünya denizlerinde gezen Türk denizci sayısı azımsanamayacak kadardır. Bunların hepsi Sadun ağabeyin çocuklarıdır. Biz hepimiz ‘Kısmet’in güvertesinde yetiştik. Bunun yanı sıra Sadun ağabey Gökova için bulunmaz bir çevreciydi. Can Pulak ve Turgut Özal zamanında çıkartılan yasalarla Gökova‘nın talanının önüne geçilmesinde büyük rol oynadı. O bir doğa filozofuydu. Onun vücudunu kaybettik ama, onun felsefesi öğrencilerinin kalplerinde yaşamaya devam edecek. Bugün de kendi yaptırdığı deniz kızı heykeline gelerek ona olan özlemimizi dile getirmek istedik. Ne mutlu bizlere ki Sadun ağabey bu dünyada yaşadı ve Onu tanıma şansı bulabildik.”

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan ünlü denizci Sadun Boro, 5 Haziran 2015’de 87 yaşında yaşamını yitirmişti. Adını denizcilik tarihine yazdıran ve ölümüne kadar Marmaris’te teknesinde yaşayan Sadun Boro’nun birinci ölüm yıldönümünde Maramaris-Karacasöğüt köy mezarlığında anılacak. Maramaris-Karacasöğüt köyünde bulunan mezarı başında yapılacak anma töreni için Bodrum’dan da 10 kişilik bir ekip, STS Okul Gemisi ile tören katılmak üzere “Rüzgarınız bol, pruvanız neta olsun” dilekleri ile sabah saatlerinde denize açıldı. Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz Sadun Boro’yu anmak üzere STS 0 CELAL GÜRSOY EGE: EN UZUN KIYI… FATİH BOZOĞLU ARTIK YETER! NURAN YÜKSEL BODRUM’A BORÇLUYUZ / Nuran Yüksel Yazıları…. KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ SON DAKİKA KONTROLSÜZ GÜÇ, TRAVMA YARATIR… Arama yap MUĞLA Parçalı Bulutlu, 31°C Diğer Şehirler → Anasayfa Gazete Manşetleri Astroloji Köşe Yazarları Hava Durumu Arama Künye 05.06.2016 SADUN BORO’YI ANMAK İÇİN DENİZE AÇILDILAR… ­ Bodrum Gündem | Bodrum Haber ­ Gazeteleri ­ Güncel ­ Son Dakika ­ Yerel Haber Bod… http://www.bodrumgundem.com/2016/06/04/sadun­boroyi­anmak­icin­denize­acildilar 2/3 Okul Gemisinin denize açılan ekibi yolcularken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Ünlü denizcimizi bildiğiniz gibi geçen yıl bu günlerde kaybetmiştik. Ülkemizin özellikle de ilçemizin denizcilik yönünden büyük bir değeriydi. Gökova koylarının ağabeyiydi, korunması için elinden geleni yapıyordu. Koylarımız bir yerde babasız kaldı. Onu anmak ve tekrar yad etmek için, Bodrum’u ve denizcilerimizi temsilen Bodrum Okul Gemimiz ile kabrini ziyarete gidiyoruz. Birazdan hareket edeceğiz. Saat 2’de onun meşhur heykeli vardır.  İngiliz limanındaki deniz kızı heykeli. Orada bir anma töreni yapılacak. Pazar günü de mezarı başında anma töreni yapılacak. Bizlerde bu törenlere katılmak için okul gemimiz ile gidiyoruz. Yarın inşallah, Allah nasip ederse geri geleceğiz.” Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Demiröz bu sezon denizcilerin durumu ile ilgili oldukça kaygılı olduğunu dile getirerek şunları söyledi; “Deniz turizmi, genel ülke turizmi gibi. Deniz turizminde de büyük düşüşler yaşanıyor. Bu sene zor bir yıl geçecek öyle görünüyor. Allah bütün denizcilerimizin ve turizmcilerimizin yardımcısı olsun.” Daha sonra demir alan STS Okul Gemisi Bodrum’u temsilen Sadun Boro’nu anma törenine katılmak üzere denize açıldı. STS Okul Gemisi gece İngiliz limanında demirleyecek, 5 Haziran sabahı da Maramaris-Karacasöğüt’e ulaşacak ve akşam saatlerinde de Bodrum’a geri dönecek.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.