Anasayfa » Çevre » VALİ ÇİÇEK “COĞRAFYA DA GÜNCELLENİR. BU PLANLAMA BİLİMİN IŞIĞINDA YAPILIYOR”

VALİ ÇİÇEK “COĞRAFYA DA GÜNCELLENİR. BU PLANLAMA BİLİMİN IŞIĞINDA YAPILIYOR”

Muğla Valisi Amir  Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Doğal Sit Alanları Uygulama Planı’ ile ilgili basının sorularını cevapladı. 

Muğla Valisi Amir  Çiçek, sabah kahvaltısında Ortakent’te Lugga Otel’de basınla bir araya gelerek soruları yanıtladı. Görüşleri alınmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yollanan planda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  1.derecede doğal sit alanı olarak belirlenmiş özellikle de kıyı şeridinde bulunan orman niteliğindeki hazine arazileri, 2. ve 3. Derecelere indiriliyor. TMMOB Bodrum Temsilciliği’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda, bu planın onanması halinde, bir çok koyların, kıyı şeridinin imara açılarak, yapılaşma ve nüfus artışına neden olacağı ve özellikle yat turizmini çok olumsuz etkileyeceği basın açıklaması ile duyurulmuştu.

Konu ile Bodrumlular’ın endişelerini dile getirerek sorularını yönelten basın görevlisine, Vali Amir Çiçek “Bu bir güncelleme çalışmasıdır. İnsanlar doğru bilgilendirilmiyor. Bu çalışma, benim de içinde bulunduğum bir ekiple iki yıldır devam ediyor. Bilim ışığı altında yapılan bu çalışma, 14 kişilik bir heyet tarafından sürdürülüyor. Hepsi profösör. Anladığımız kadarıyla bu ekipten dışarıya bilgi sızdırılmış. Şimdi insanlar bilmeden konuşuyor, eleştiriyor. Kıyılar elden gidiyor diyenlere lütfen inanmayın.Ortaya veriler gelmeden kıyılar elden gidiyor diyenlere inanmayın. Bölgenin adına SİT denilmiş ama bununla ilgili hiçbir araştırma yapılmamış bu güne kadar. Zamanla yapılanlar doğru mu değil mi bilen yok.  Kimse, ormanı, SİT alanlarını yok etmeyecek. Bu bir güncelleme çalışmasıdır. Henüz masaya gelmedi.  Coğrafya da güncellenir. Haritalar, imar planları yapılır. Bugüne kadar adına SİT denmiş ama hiçbir bilimsel araştırma yapılmamış yerler var. Vatandaş buraya ayak bile basamıyor. Bizim hedefimiz koruma, kollama ve kullanma. . Ne benim dediğim, ne de sizin dediğiniz olacak. Doğru ne ise o olacak. Muğla’nın en büyük sıkıntısı, altyapı imar plarlarının olmaması. Devlet, bu imar planlarını yapacak” şeklinde cevap verdi.

 

.

 

Paylaş

Bir yorum

 1. 1-Cografyanın Yenıden yapılandırması demek, o cografyanın mevcut halını bozmak demektir..

  2-SİT alanları ( ki özellikle doğal sit alanları demek) illaki bilimsel çalışma yapılacak yerler değildir..SİT demek KORUNMASI GEREKLİ ALAN demektir..Olduğu gibi hiç dokunmadan halk için korunacak demektir..
  3-Mevcut sıt alanları da bılımsel ve konularında uzman bilim adamları tarafından yapılmıştır..
  4-Bilimsel çalışan ekip neden gizli çalışıyordu ki bu plan dışarıya sızmış olsun..??
  Sonuç olarak;
  Bizim değil, sizin değil,,,
  ama illaki birilerinin dediği olacak..!!
  Doğrumu anladık..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.