Anasayfa » Kültür - Sanat » VATANDAŞ SORUYOR VE TALEP EDİYOR…

VATANDAŞ SORUYOR VE TALEP EDİYOR…

Bodrum Belediye Başkanlığı   ve Bodrum Kent Konseyi’nden talebimdir:

Bodrum ile Gümbet Mahallesi arasında bulunan tarihi yel değirmenlerini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bölgedeki yel değirmenlerinden biri yaklaşık 2 yıl önce restore edilerek turizme kazandırılmıştı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon; tarihi yel değirmenlerini kötü görüntüsünden uzaklaştırmayı ve turizme kazandırmayı amaçladıklarını,bu tarihi alanda park, süs havuzu ve kafeteryalar yapılacak-belediye olarak bölgedeki 8 değirmeni kapsayan bir proje hazırladıklarını ve projeyi Muğla Anıtlar Kuruluna sunduklarını söylemişti.

-Yel değirmenlerinden ikisinin sahibi olan Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise;
‘Değirmen Burnu yeldeğirmenlerinin dünyada az rastlanan bir manzarası olduğunu ve bölgeyle ilgili geçmiş dönemde bir proje ürettiğini ancak projenin ilgili kurumların onayından geçmediğini belirtmişti.

 

-Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de tarihi yel değirmenlerinin ”restore edilerek turizme kazandırılması” projesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmişti.

 

Bodrum merkezde onarım bekleyen tarihi kilise ile BITAV Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak yaptığımız bir çok yazışma ve basın açıklaması sonunda, Turizm Bakanlığınca “istimlak bedelini bildirin” yazısı alındı. Bunun üzerine, Bodrum Sualtı müzesi ve eski Bitez belediyesince ekspertiz yapıldı. M2 si 300. tl olarak istimlak bedeli Turizm Bakanlığına bildirildi. 

Bitez’de tabanı kılıç balığı mozaikleri ile süslü, Gara Ortadoks kilisesi inanç turizmine kazandırılmak için 13 yıldır onarılmayı bekliyor.

Yel değirmenlerinin bulunduğu bölgeyi dünyanın bir çok yerinden turistlerin ziyaret ettiği gibi Bodrum merkezde onarım bekleyen tarihi kilise ile Bitez’de tabanı kılıç balığı mozaikleri ile süslü, Gara Ortadoks kilisesinin inanç turizme kazandırılması için Turizm Bakanlığı ve Muğla  Anıtlar Kuruluna bu projelerin akibeti hakkında tekrar bir girişimde bulunulmasının faydalı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla,

Erdil Ünsal

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.