Anasayfa » Politika » “VİCDANLAR SUSKUN, HUKUK SUSKUN,İNSANLIK HALA SUSKUN”

“VİCDANLAR SUSKUN, HUKUK SUSKUN,İNSANLIK HALA SUSKUN”

Uğur Mumcu, ölümünün 23’üncü yıl dönümünde, Cumhuriye Halk Partisi Bodrum İlçe Örgütü tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Bektaşi Derneği Bodrum Şubeleri’nin destek verdiği Bodrum Belediye Meydanı’ndaki etkinlikte, şiirler okundu, şarkılar söylendi. CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında bir basın açıklamasını yaptı. Seymen, şunları söyledi:

“Bu ülkede dün düşündükleri için öldürülenler vardı, bugün ise düşündükleri ve gazetecilik yaptıkları için tutuklananlar var. Faili meçhul cinayetler için kolunu kıpırdatmayanlar, kitapları, sözcükleri, düşünceleri tutuklatıyor. 23 yıl önce Mumcu’yu öldürerek gerçekleri örtbas etmek isteyenler, bugün adaleti ve demokrasiyi susturarak gerçekleri örtbas etmek istiyor ve oyuna kaldıkları yerden devam ediyorlar. Vicdanlar suskun, hukuk suskun, insanlık hala suskun bugün! Adalet yok, demokrasi yok! Dağ gibi karayağız delikanlılar ecelsiz öldürüldüler, dövüldüler, vuruldular, asıldılar bu ülkede. Aleyhte konuşan, yazan, düşünen herkesin cezaevlerinde toplandığı, iddianameleri olmadan aylarca tutuklu kaldığı bu düzende artık kimse darağacına gitmiyor belki, ama darağacından da beter her gün binlerce defa öldürülüyorlar. Bugün 23 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yok. Mumcuların, Aksoyların faili meçhulleri hala karanlıkta bekliyor. Aydınlıktan, fikirlerden, gerçeklerden korkan bu zihniyet çağdaş Türkiye Cumhuriyeti‘ni balçıkla sıvamaya çalışıyorsa da, güneşin balçıkla sıvanmayacağını unutuyor. Bizler ne sadece bugün ne sadece bu hafta, bizler her gün her dakika adalet istiyor, demokrasi için mücadele ediyoruz. Faili meçhullerin aydınlatılması için verilen sözlerin bir an önce tutulmasını istiyoruz. Mücadelemiz, ülkemizin üzerine çöken bu kara bulutu dağıtmanın mücadelesidir. Uğur Mumcu‘nun özlem duyduğu Türkiye‘ye ancak ve ancak faili meçhul cinayetleri aydınlatarak kavuşacağız. Öldürülmesinin 23’üncü yılında, bir gün bile olsa gerçeği söylemekten vazgeçmeyen ustayı saygı ve hasretle anıyorum. Bu düzenin son bulduğu ‘özgürlükçü demokrasiye’ kavuşacağımız günler için el ele çalışmak zorundayız.”

Bağlaması ile etkinliğe katılan Hikmet Aydınlar, konuşmaların ardından bir konser verdi. ‘Uğurlar Olsun’ türküsüyle konserine başlayan Aydınlar, ‘Yiğidim Aslanım’ ve ‘Aldırma Gönül‘ ile devam etti. Türkülere eşlik eden katılımcılar, Uğur Mumcu‘nun fotoğrafının çevresinde devrim şehitlerinin de fotoğraflarının yer aldığı tablonun önüne kırmızı karanfiller bıraktı. Meydandaki etkinliğin ardından katılımcılar, Bodrum Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda ‘Uğur Mumcu Belgeseli’ni izledi.

12540935_110592275991179_5726500528936073608_n

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.