Anasayfa » Çevre » YALIKAVAK NAZIM VE UYGULAMA İMAR PLANI İPTAL

YALIKAVAK NAZIM VE UYGULAMA İMAR PLANI İPTAL

MUĞLA 1. İdare Mahkemesi, 3038 hektarlık alanı kapsayan Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesinin belediye sınırlarını da içine alan Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planını iptal etti.

 

Kararda, söz konusu imar planlarının şehircilik esaslarına uygun olmadığı sonucuna varıldığı belirtildi. Tunçbilek ailesi 1985 yılında Bodrum’un Yalıkavak Beldesi Gerçiş Köyü, Yaka Mevkiinde bir villa inşa etti. 1985 yılından itibaren Tunçbilek ailesinin kullandığı villa da kapsadığı alanla ilgili Yalıkavak Belediyesi’nce 2010 yılında yeni bir imar planı hazırlandı. Planda, Tunçbilek ailesinin taşınmazı yok sayılarak kamuya ait bir yer gibi gösterildi.Hazırlanan imar planı 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da onaylandı. Tunçbilek ailesi adına avukat Hulusi Coşkun, parselin bulunduğu alanda yapılan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planının iptali için 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine Muğla 1. İdare Mahkemesine dava açtı. Dava dilekçesinde, toplam 3038 hektarlık alanı kapsayan imar planlarının hukuka aykırı olduğu iddia edilerek, “Söz konusu planlar, şehircilik ve planlama ilkelerine, imar mevzuatına, kamu yararına ve hukuka aykırıdır. Mevzuata uygun bir taşınmaz ve buna bağlı kazanılmış haklar söz konusu olduğu halde dava konusu imar planları ile taşınmaza ilişkin hukuki hakların ihlal edildiği kanaati oluşmuştur. Dava konusu edilen imar planı uygulaması ile Müvekkile kalan taşınmazın ekonomik ve işlevsel açıdan bir kıymeti kalmama ve kullanılamaz hale gelmesi ihtimali ortaya çıkacaktır. Bu biçimde mülkiyet hakkı ihlal edilmiştir” denildi.

 

 

Muğla İdare Mahkemesi, bir bilirkişi heyeti görevlendirdi. Bilirkişi heyeti de raporunda, buu doğrultuda görüş belirtti. Bilirkişi raporunun ardından Muğla İdare Mahkemesi 31 Mart 2016 tarihinde oy birliği ile söz konusu planların iptaline karar verdi.

 

Avukat Hulusi Coşkun, iptal kararının kesinleşmesinden çok sayıda turistik ve özel mülkün etkilenebileceğini savundu. Avukat, Coşkun, “Yalıkavak mahallasinde bulunan Marina dahil bir çok turistik tesis, otel ve özel mülklerin durumu yeniden düzenlenecek. Bu iptal kararı kesinleşince, yeni bir imar planı yapılacak” diye konuştu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.