Anasayfa » Çevre » “YALNIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER”

“YALNIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Güllük Limanı Genişletme Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu değerlendirmesine göre iptal edildiğini belirtti...

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen Güllük Limanı’nın genişletilmesine ilişkin projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın soru önergesine verdiği yanıtta, projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu doğrultusunda “Karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır” ilkesi doğrultusunda sonlandığını bildirdi.

akın_ustundagBakan Sarı’nın Güllük için önem arz eden projenin durdurulmasına ilişkin cevabını değerlendiren Üstündağ, konuya ilişkin şimdiye kadar TBMM’de 11 soru önergesi verdiğini belirterek, “Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bu proje, bölge halkımızı ya ticaret ya da turizm ve doğal yaşam alanı seçeneği ile karşı karşıya bırakmıştı. Fakat gerek bizim TBMM’deki çalışmalarımız gerekse Milas Kent Konseyi başta olmak üzere Muğla halkı ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun çabalarının sonuç verdiğini, böylece Güllük Dalyanı ve doğal yaşam alanına kurban edilmesinin önüne bir kez daha geçilmiş olduğunu görüyoruz. Karar sayesinde yöremizin doğal ve kültürel yapısını ranta kurban edilmemesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Proje neleri kapsıyordu?

İtalya ve İspanya ağırlıklı feldspat ihracatı yapılan Güllük Limanı’nın yeni genişletme projesinde 1 numaralı mevcut iskelenin 100 metre uzatılması, mevcut iskele 2’nin kuzey kısmına 7 bin 300 metrekarelik dolgu alanı ve önünde iskele ile bütünleşik şekilde ilave 120 metrekare yanaşma yeri oluşturulması, mevcut durumda tahkimat olan kısma 4 bin 700 metrekarelik kazıklı sistem dolgu alanı ve 180 metrelik yanaşma yeri oluşturulması, 49 bin 500 metrekarelik dolgu alanı ve konteyner gemileri için 390 metrelik yanaşma yeri oluşturulması, 43 bin metrekarelik bir alanın rezerv konteyner stok sahası oluşturulması ve proje inşaat aşamasında 100, işletme aşamasında 126 olmak üzere 226 kişiye istihdam olanağı sağlanması planlanıyordu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.