Anasayfa » Çevre » “YAPILAN ZORBALIĞI KINIYORUZ”

“YAPILAN ZORBALIĞI KINIYORUZ”

Yalıkavak ve Akyarlar Mahalleleri’ne rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. yöneticilerinin Yalıkavak Geriş’te inşaata başlamak üzere gönderdikleri iş makinaları köylüler, çevreciler, Yarımada Koruma ve Çevre Platformu ile Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişilik bir grup tarafından durduruldu.

 Avukat Remzi Kazmaz, iş makinasının üzerine çıkarak yaptığı açıklamada, “Burada yapılmak istenen hukuksuzlukları, alınan ÇED raporlarının yanlış ve eksik olduğunu, yürütmeyi durdurma kararlarının olduğunu belirterek bu çalışmayı durdurmalarını sağladık. Bugün burada nöbet tutarak yasadışılığa engel olacağız” dedi.

RÜZGAR AŞ“YAPILAN ZORBALIĞI KINIYORUZ”

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş:“Hukuki ve idari hiçbir engel olmadığı için inşaata başladık”

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş, Geriş RES inşaatının başlamasına yönelik tepkilerle ilgili yaptığı açıklamada, inşaata başlanacağına yönelik açıklamanın ardından, Bodrum’u temsil ettiklerini ifade eden bir grubun öne sürdüğü; hukuki ve idari engellerin hiç birinin, ‘doğru’ olmadığı belirterek

“Bodrum’un Akyarlar- Geriş bölgesinde, 2007 yılından beri süren izin süreçleri tamamlanmış ve 12 Kasım 2015 tarihi itibariyle, inşaata başlanacağı duyurulmuştur. Konuyla ilgili basın toplantımızda, tüm kamuoyuna, hem izin süreçleri hem de bugüne kadarki uygulamalarımızla ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Bu bilgilerin özeti şudur: Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş, adli ve idari bütün koşulları yerine getirdiği ve devletten gerekli izinleri aldığı için inşaata başlamıştır. Yani, diğer RES projelerini uygulayan tüm şirketlerin izlediği prosedür izlenmiş ve devletin izni ve onayı ile inşaata başlanma kararı alınmıştır.

Buna rağmen, Bodrum’u temsil ettiklerini ifade eden bir grup tarafından; bir dizi asılsız iddia öne sürülmüş ve inşaata engel olunmaya çalışılmıştır. Hatta bu doğrultuda yapılan açıklamalarda, defalarca izah edilmesine rağmen; yatırımın alan ve süreleriyle ilgili aynı yanlış bilgiler tekrarlanarak, şirketin itibarı ile oynanmaya kalkılmıştır. Bununla da kalınmamış, şirket çalışanlarına hakaret edilmiş, inşaat alanına da izinsiz girilmiştir.

Öncelikle, bu zorbalıkları kınadığımızı belirtmek isteriz. Dünyanın en temiz enerjisi ile ilgili bir yatırımın bu şekilde ‘kirli yatırım’ gibi gösterilmeye çalışılması akla mantığa uymamaktadır.

Kamu yararının, kişisel çıkarlardan üstün olduğunu hatırlatmakta bir kez daha yarar görüyoruz. Yanısıra, hukuki ve idari hiçbir engel olmadığı için Geriş RES inşaatına başladığımızı bir kez daha tekrarlıyoruz.

Bundan sonra da hukuki karar ve ilkeler çerçevesinde yolumuza devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz” dedi.

 

Bertan Korkmaz

Genel Müdür

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.