Anasayfa » Güncel » YARGI KARARI OLMADAN GÖREVDEN ALINANLARIN İADESİNİ İSTEDİLER

YARGI KARARI OLMADAN GÖREVDEN ALINANLARIN İADESİNİ İSTEDİLER

Bodrum Eğitim Sen,  dört yıldır ihraç edilerek görevlerinden uzaklaştıran kamu görevlisi öğretmenlerin  iadesini istedi. 

Temsilcilik binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan  Bodrum Eğitim Sen Temsilciliği hukuk sekreteri Hülya Bayar “Yineliyoruz, OHAL Komisyonu lağvedilerek haklarında yargı kararı bulunmayan tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. OHAL Komisyonu hukuksuzdur.  OHAL   Komisyonu hukuksuzdur diyen 10.000’lerin sesini duyun, yargı yolunu tıkamayın!” dedi. 

Basını ve kamuoyuna,

Dört yılı aşkın süredir işlerinden ihraç edilen kamu emekçileri bir an önce işlerine geri dönmeyi beklerken akp’nin hukuksuzluğuna noterlik yapan OHAL Komisyonu bir yıl daha uzatıldı. İktidarın hukuksuzluğunu onaylayan bu komisyon oyalama görevini titizlikle sürdürmektedir.

On yıllarını vererek işlerini emekle elde eden kamu emekçileri 4,5 yıldır iktidarın sürdürdüğü hukuksuzluğa karşı direniyor. OHAL Komisyonu işlevsiz ve yetkisizdir. Emek demokrasi ve barış mücadelesi verdiğimiz 100 yılı aşkın birikimin son halkası olan KESK‘e bağlı tüm kamu emekçileri Sendikaları‘ndan 4274 üye ihraç edilmiştir.

Bizler “ bir insanı sevmekle başlayacak her şey” diyerek ayırt etmeksizin, haklının, mazlumun, emeğin yanında durduk. Daha yaşanabilir bir dünya için direngelinliği sırtlanarak faşizme karşı Mücadele etmeyi sürdürdük. Toplumu öncellemeyen ve gözetmeyen hiçbir mekanizma ayakta kalamaz.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülke genelinde yaşananlar demokrasi tarihimiz açısından en karanlık sayfaları barındırmaktadır. Kendi geleceklerini her şeyin üstünde gören bu kirli yapı, KESK’in herkes için daha yaşanabilir bir dünya mücadelesinden rahatsız olmuştur. Bu karanlık, gerici ve ırkçı zihniyet bulunduğu her yerde haksızlığa, hukuksuzluğa, doğa talanına, kadına yönelik şiddete, çocuk istismarına, toplumu ayakta tutan tüm aydınlık değerlere sahip çıkan arkadaşlarımızı işlerinden ihraç etmişlerdir.

Ulusal ve uluslararası tüm yerleşik değerleri hiçe sayarak yapılan her hukuksuzluk insanların adalete olan güvenini zedelemiştir.. Bu yönüyle bir kez daha sesleniyoruz: OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. KESK’e bağlı sendikalardan 4274 üye ihraç edilmiştir, bunlardan 695’i komisyon tarafından iade edilmiştir, 949’u komisyondan ret almıştır. 2630 dosya henüz karara bağlanmamıştır. Eğitimsen üyesi 1631 kişi İhraç edilmiştir. 152 üyemiz komisyon kararı ile iade edilmiştir, 188 üye hakkında ret kararı verilmiştir. kalan dosya sayısı 1291 dir. Muğla ilinde, barış imzacısı akademisyen arkadaşlarımızla birlikte 15 Eğitim sen’li üye ihraç edilmiştir. Bodrum yerelin de 8 ihraç arkadaşımız vardır.  4 yılı aşan bu sürede komisyondan bir arkadaşımız hakkında Ret kararı verilmiştir. 7 arkadaşımız hakkında henüz bir karar çıkmamıştır.

KESK’e bağlı sendikalar ve eğitim Sen üyelerinin dosyaları ile ilgili kararların OHAL Komisyonunca sona bırakılması bir rastlantı değildir, dosyalarda ihraç edilmeye gerekçe olabilecek maddi delillerin olmamasından kaynaklı bir tercihtir.

Yineliyoruz, OHAL Komisyonu lağvedilerek haklarında yargı kararı bulunmayan tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. OHAL Komisyonu hukuksuzdur.  OHAL   Komisyonu hukuksuzdur diyen 10.000’lerin sesini duyun, yargı yolunu tıkamayın!

Yaşasın fiili meşru örgütlü mücadelemiz yaşasın emek barış demokrasi mücadelemiz!

Fotoğraf: Yaşar Anter

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.