Anasayfa » Çevre » YARIN GÜNLERDEN “KARAOVA”

YARIN GÜNLERDEN “KARAOVA”

Bodrum’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri 8 eylül cuma akşamı “Köylüler Yürüyor Korteji” ile başladı. Bodrum Kumbahçe meydanından başlayan kortej, İskele Meydanı’na kadar devam etti. Bodrum Karaova-Der öncülüğünde gerçekleştirilen bağbozumu şenlikleri kortejine CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Karaova-Der Başkanı ve CHP’li belediye meclis üyesi Ali Öztürk, Karaova muhtarları, Bodrum Çevre Platformu üyeleri, TEMA gönüllüleri, Bodrum Tohum Derneği, Muğla Çevre Platformu ve Slow Food üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösterileriyle renklenen şenlik kortejine Bodrum çarşı esnafı, yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, kortej boyunca turistlere ve esnafa Karaova üzümlerinden ikram etti.

Şenliğe katılanlar Kumbahçe, Hilmi Uran ve İskele meydanında yöresel halk oyunlarının en güzel örneklerini sergiledi, davullu zurnalı kortej Bodrum çarşısına adeta renk getirdi.

“Köylüler Yürüyor Korteji” İskele Meydanı’nda son buldu. Burada kısa bir konuşma yapan Karaova Der Başkanı Ali Öztürk, “Bu şenliklerle, sürdürülebilir tarım anlayışının geliştirmesi, Bodrum’da turizm çeşililiğinin sağlanması hedeflenmişti. Bodrum deniz turizmi ile tanıştıktan sonra, tarım toprakları ve sürdüülebilir tarım açısından elinde sadeece Karaova kalmıştı. Onun için biz diyoruz ki, Karaova Bodrum’un son soluk borusudur. Bizler tarım ekonomisiyle büyümüş, okumuş ve bir yerlere gelmiş insanlarız. Bugün ekonomik hayatımızı sürdürebiliyorsak, cumhuryietmizin bize verdiği fırsat eşitliğinden yararlanarak yapıyoruz. Biz aslımıza sahip çıkmak istiyoruz. Gelenek ve göreneklerimizi insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Ülkemizin üretim politikaları yerellikten uzak, üreticinin eli kolu bağlı, küresel politikalara mahkum durumda. Bu durumdan ancak yerel politikalarla çıkılabilir. Bunun ilk adımı Karaova bağbozumu şenlikleridir.” dedi. Öztürk, şenlik boyunca yöresel tatların ve yerel zenginliklerin sergileneceğini hatırlatarak, “Bizi biz yapan tüm unsurlar halkımızın hizmetinde olacak. El emeği göz nuru her şey hizmetizinde olacak. Karaova sizi çağırıyor. Köylü yeniden milletin effendisi olacak. Ne kadar yerelsek o kadar evrenseliz. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şenlik, İskele Meydanı’ndaki halk dansları gösterileriyle devam etti.

YARIŞMALAR, TADIMLAR, DEFİLELER, DAHA NELER NELER

Bodrum’un tarım cenneti Karaova, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Bağbozumu Şenlikleri’ne ev sahipliği yapacak. 8-9 ve 10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek şenliklerde yöresel tadımlar, yemek yarışmaları, defile, dans gösterileri, tohum takası, sergiler, konserler ve yelken yarışları düzenlenecek. Karaova bölgesi muhtarlarının katılımı ve desteğiyle gerçekleştirilecek şenliklerde Bodrum’a özgü gastronomi kültürünün değerleri anlatılacak, unutulmaya yüz tutan tatlar gün yüzüne çıkacak, kırsal kalkınmaya yönelik ilginç söyleşiler verilecek. Kısacası üç günlük şenlikte Bodrum’un Toscana’sı olarak adlandırılan Mumcular ve Karaova bölgesinin tarımsal zenginliği bir kez daha gözler önüne serilecek.
Şenlik etkinlikleri 9-10 Eylül Cumartesi-Pazar günleri Mumcular’daki Mustafa Kalem parkında gerçekleştirilecek.

İŞTE ŞENLİK PROGRAMI

RESMİ AÇILIŞ 9 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜ

9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilinecektir.
Karaova der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12,00 de gerçekleştirilecektir. Törende, artık kullanılmayan yöresel usülde dibek dövmesi keşkek dağıtılacaktır.
Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için Süleyman Dilsiz’in Balık Nasıl pişirilmez adlı halk katılımlı söyleşisinin ardından Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği desteği ile Köyler Arası Yemek Yarışması 18.00 ila19.00 saatleri arasında gerşekleştirilecektir.
Kazanan yarışmacılara ödülleri programın hemen ardından verilecektir.
Programımız akşam saat 20,00 ile 21,30 arasında bir Bodrum halk kültürü olan TEMEL DEVREN MİRAS defilesi ile devam edecektir.
Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır.
10 Eylül Pazar günü Mustafa Kalem Parkında stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saat 11,30 da Çocuk Atölyesi Bağ ürünleri ile tatlı yapımı adlı etkinliği yapacaktır.
Saat 13,00 te İnsanca Yaşam Derneğinin Şef Ramin Farhangniya önderliğinde hayata geçirdiği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu projesi ile Şenliğimize 4 dilde dört şarkı ile renk katacaklardır.
Saatler 14.00’ü gösterdiğinde Karaova Halk Kütüphanesinde saat 17.00’a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli “Karaovada Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı söyleşiler yapılacaktır.
1.    Karaovanın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı  Lale Aytaman- Muğla eski valisi
2.    Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları Yrd.Doç.Dr. Murat Güneri
3.    Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir  Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
4.    Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma  Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
5.    Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği Prof Dr. Cem Karagözoğlu
6.    Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma  Faruk Malhan- Yüksek Mimar
15.00 ile 16.00 saatleri arasında Senem Diyicinin “Doğada Akustik Jazz” performansı yapılacaktır.
18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yarışmacıların istemesi halinde yemeklerinin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19,30 ile 21,00 arasında TRT Sanatçısı Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır.
3. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21,30 ile 23,00 saatleri arasında Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecek.

Kaynak:Bodrumageldik

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.