Anasayfa » Güncel » “YARINLARINIZ HUKUK VE ADALET DOLU OLSUN”

“YARINLARINIZ HUKUK VE ADALET DOLU OLSUN”

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, Türkiye‘de hukuk ve demokrasi mücadelesinin hiç de kolay olmadığını belirtti. Yaptıkları haber sebebiyle tutuklanan gazetecilerin, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük açıklaması yaptığı sırada öldürülen baro başkanlarının bulunduğu bir ülkeye sahip olduklarını söyledi.

Muğla Barosu’na kayıtlı 15 stajyer avukat, törenle ant içerek mesleğe adım attı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi‘ndeki törene baro yönetim kurulu üyeleri, genç avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı. Baro Başkanı Uzun, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Genç meslektaşlarım, biraz sonra edeceğiniz yeminle mesleğimize katılmış olacak ve o andan itibaren bu onurlu mesleğin birer üyesi olarak yaşamaya başlayacaksınız. Avukat olarak sizi çok onurlu fakat bir o kadar da zorluklarla dolu günler bekliyor. Ülkemizde hukuk ve demokrasi mücadelesi hiç de kolay değil. Daha dün yaptıkları haber nedeniyle tutuklanan gazetecilerin, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük açıklaması yapmakta olduğu sırada, nasıl olduğu halen tespit edilemeyen bir biçimde ölen baro başkanlarının bulunduğu bir ülkemiz var. Bu ülkede hukukçu olmak, hele hele bir de avukat olmak, dünyanın herhangi bir yerinde avukat olmaktan çok daha zor. Biraz daha geriye gittiğimizde sahte, uydurma, yaratılmış delillerle beş yıl hapis yatıp daha sonra beraat eden ve yaşamları, yaşadıkları nedeniyle altüst olan, hattâ ölen insanlarımızın olduğu bir ülkemiz var. Bunları size, mesleğin daha başında gözünüz korksun diye değil, bilakis yapacağınız işin önemini vurgulamak için anlatıyorum. Sizden adalet isteyenler, sizden hak bekleyenler ne kadar haklı bir taleple sizden beklenti içindeler, onları doğru anlayalım diye anlatıyorum, çünkü siz onların son güvendiği kişi ve adalete çıkan tek kapısısınız. Size güvenen, sizden adalet bekleyen bu insanların umutlarını boşa çıkarmayın. Onların adalete kavuşması için elinizden gelen her şeyi yapın ve bu uğurda çok çalışın. Ülkemizin gerçek bir hukuk devleti olması için avukatların, sizlerin çok çalışmasına ihtiyaç var. Bu uğurda size inanıyor ve çok güveniyoruz. Yolunuz açık, yarınlarınız hukuk ve adalet dolu olsun.”

Konuşmaların ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan Yağmur Kocaoğlu, Mustafa Hikmet Özkutan, Mustafa Sait Kaşıkara, Davut Gülgün, Dilek Erevciler, Semih Durukan, Özge Güneş, Buket Ağlar, Nagihan Yenioğlu, Özgür Karahan, Merve Kara, Ertuğrul Bahadır Çevik, Pınar Alpay, Canan Özmen ve Bengi Özbaş, cübbelerini giyerek ant içti. Avukatlık ruhsatnameleri, Cumhur Uzun ve baro üyesi avukatlar tarafından verildi. Tören, beraber fotoğraf çektirilmesiyle son buldu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.