Anasayfa » Kültür - Sanat » “YAŞASIN SANAT, YAŞASIN BARIŞ, YAŞASIN ÖZGÜRLÜK”

“YAŞASIN SANAT, YAŞASIN BARIŞ, YAŞASIN ÖZGÜRLÜK”

15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde,  Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Belediye Meydanı’nda sanatın pek çok dalından örneklerle “Yaşasın Sanat,Yaşasın Özgürlük,Yaşasın Barış,Yaşasın Sevgi ” diyerek, günlerini kutladılar.

“SANAT SOKAKTA “sloganıyla saat 17.00’de başlayan etkinlik, geç saatlere kadar devam etti. Rönesans’ın efsanevi ismi, İtalyan ressam, heykeltıraş, filozof, bilim insanı, matematikçi ve her şeyden önce büyük sanatçı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, 2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan, UNESCO resmi partneri International Association of Art 17. Genel Kurulu’nda, Türkiye Ulusal Komitesi’nin önerisiyle Dünya Sanat Günü ilan edilmişti. Komitenin başkanı olan Ressam Bedri Baykam’ın yolladığı ve her yıl yayınlanan bildiriyi Kültür Sanat Meclisi Plastik Sanatlar Grubu’ndan ressam Bünyamin Pehlivan Okudu.

 

Sunuculuğunu Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Mihriban Er’in yaptığı etkinlik, Sanat Korosu’nun sanata dair replikleri okuması ile başladı. Koronun hep birlikte söyledikleri ” “Yaşasın Sanat,Yaşasın Barış,Yaşasın Sevgi ,Yaşasın Özgürlük” deyişlerinin ardından, Zülfü Livaneli’nin “Ey Özgürlük” şarkısı tüm katılımcılarla birlikte seslendirildi. Basının sorularını yanıtlayan, Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Temsilcisi ve  Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Yönetmeni tiyatro sanatçısı Hüseyin Akşen de “Sanatla var olmak istiyoruz. Bodrum’u sanat kenti yapmak çok önemli. Bu artık bizim misyonumuz. Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi dolu dolu şeyler yapacak. Kurumsal bir kimliğimiz de oldu, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu kuruldu ve güzel oyunlar oynamaya başladı. Bundan sonra tüm sanat dallarında Bodrum Belediyesi ve Bodrum halkı ile el ele pek çok sanat etkinlikleri yapacağız” dedi.

 

 

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nin sanatın çeşitli disiplerinden oluşan çalışma gruplarının üyeleri tarafından  şiirler, keman dinletisi, aryalar, şarkılar, karikatür, ebru sanatından örneklerle devam eden etkinlikte sanatçılar tuval üzerine, sanatla ilgili düşüncelerini fırçalarla yazdılar.

Etkinlikte tango gösterisi, valsler, danslar ve Karadeniz halayları da vardı. Katılımcılar sanat günlerini kutlarken, doyasıya da eğlendiler.

PROGRAMA DESTEK VERENLER:

Sunucu: Mihriban Er

Keman Solo- Nadi ATASOY

Şiir – Öğrenci Sude Nur Çavuşoğlu

Mezzosoprano – Özdemir & Esen Deveci

Şiir- Cezmi Ersöz & Asuman Aray

Müzik Vokal performans- Selim Mumcuoğlu – Salih Çalışır

Şiir- Öğrenci Ayşegül Cangır

Müzik Akordion ile İlkim & Vokal Defne

Şiir – Serpil Devrim & Yaşar Mirac

Tango – Özdemir & Esen Deveci

Şiir- Şair Özkan Mert

Müzik – Tulumla Süleyman Gülten

Şiir – Berkan Zöngör

Müzik – Ramin Ferhangniya / Tenor Performansı

Fotoğraf Sanatçısı : İ. Hakkı Zırh

Ayrıca doğaçlama olarak; Karikatür Sanatçıları Cengiz Çeliker ve Ali Sur , Ebru sanatçısı Burhan Ersan ve  plastik sanatlar grubu canlı performansla katıldılar

 

 

 

 

 

gaziantep escort bayan

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.