Anasayfa » Çevre » “YAZLIK SARAYIN DIŞINDA, BAHARLIK SARAY DA YAPILACAK MI?”

“YAZLIK SARAYIN DIŞINDA, BAHARLIK SARAY DA YAPILACAK MI?”

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Başbakanlık Bütçesi’nin görüşülmesinde, Muğla CHP Milletvekili Necmettin Demir “Balık baştan kokar, Cumhurbaşkanlığında tasarruf olmazsa ülkede genel bir tasarruf söz konusu olmaz!”dedi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Nuretti Demir’in yönelttiği sorular şöyle:

Ombudsmanlık konusunda merak ettiğim, halk bu kurumu ne kadar tanıyor? Herhangi bir anket yapılmış mıdır? Halkımızın yüzde kaçı bu kurumu ve görevlerini biliyor? Bunu merak ediyorum, yani gerçekten 80 milyonun kaçı bunu biliyor? Ombudsmanlık sisteminin bazı kişi ve yandaşlara kadro ve koltuk yaratmak için getirildiği görüş ve düşüncesi var. Özellikle insan hakları, ihlalleri, çevre ve doğayla ilgili hiçbir konuyu görüşmemek ve bunları çözme konusunda bir gayretinin olmadığı görülüyor. Neden? Şimdi, ombudsmanlık o kadar önemli bir konu ki gerçekten bu kamuoyundaki bazılarına koltuk yaratmak için yapıldığı endişesi bizleri de üzüyor.

Bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin komutanı, Genelkurmay Başkanı bir emir yayınlayamaz mıydı “Tanklar yerinde kalacak, bütün birlikler birliklerinden dışarı çıkmayacak.” diye?

Sayın Başbakan geçen sene olduğu gibi, 2018 yılında başta araç alımları olmak üzere genel bir seferberlikten söz ederken Cumhurbaşkanlığı bütçesi bunun dışında tutulmaktadır. Balık baştan kokar, Cumhurbaşkanlığında tasarruf olmazsa ülkede genel bir tasarruf söz konusu olmaz, söz edilemez. Bir Anadolu neslinin yok edildiği 15 Temmuz darbe girişimini sözüm ona okuyamayan MİT Müsteşarı, Genelkurmay Başkanı hâlâ görevinin başında. Ama, bir bankanın önünden geçti diye ya da bir bankadan EFT yaptı diye insanlar maalesef hâlâ cezaevlerinde acı çekiyorlar. Yani, sizin vicdanınıza sormak istiyorum, milletvekillerine, sayın basına ve buradaki Komisyon üyelerine özellikle gerçekten, binlerce bu kadar insanın acı çektiği cezaevlerinde bu konuyu, okuyamayanların görevine devam etmesi çok ilginç yani buradaki insanları gerçekten üzüntüye boğan bir durum. Şimdi, bu 15 Temmuz darbe girişimini gerçekten göremediler mi, gördülerse Genelkurmay Başkanının yayınlayacağı bir emirle bütün birlikler durdurulabilirdi. Ben buradan soruyorum, herkesin sorması lazım: Bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin komutanı, Genelkurmay Başkanı bir emir yayınlayamaz mıydı “Tanklar yerinde kalacak, bütün birlikler birliklerinden dışarı çıkmayacak.” diye? Neden böyle bir emir yayınlamadı?

Sadece Yazlık Saray mı?

Ayrıca, bölgemizde, Marmaris’te -Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine sormak istiyorum biraz önceki sorulan sorulara ek olarak – bu yazlık sarayın alanı ne kadar, kaç odalı, kaç ağaç kesilecek ve duvar yüksekliği ne olacak? Sadece Okluk değil, İngiliz Limanı da işin içine girecek mi? Bunlarla ilgili cevap bekliyorum. Bunun dışında, ayrıca, yine, yazlık sarayın dışında kışlık saray, baharlık saraylar da yapılacak mı? Son sorum, Sayın Meclis Başkanımıza soruyorum: Son iki yıldır kaç iade edilen yazılı sözlü soru önergesi vardır?

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.