Anasayfa » Kültür - Sanat » YILLARDAN SONRA İLK ADIM…MOZAİKLER KUMLA ÖRTÜLDÜ

YILLARDAN SONRA İLK ADIM…MOZAİKLER KUMLA ÖRTÜLDÜ

Yıllardır Yalı Mahallesi Geren Koyu’nda  çözüm bekleyen eski kilisenin tabanındaki mozaikler kum ile örtülerek koruma altına alındı.

Yalı Mahallesi Geren Koyu Mevkii’nde bulunan ve MS. 4 Yüzyıl Bizans dönemine ait kilise veya hamam olduğu tahmin edilen tarihi mekanın girişinde tabanda bulunan mozaik koruma amaçlı olarak kum ile örtüldü. 2013 yılında define avcıları tarafından içerisinde yaklaşık 7-8 metrelik tünel kazılarak içerisinde kilisenin olduğu iddia edilen altınlar nedeniyle talan edilen tarihi mekan, bölgeyi bilen turistler tarafından da ziyaret edilmekte.

Muğla‘nın Büyükşehir Belediyesi olmasından önce Yalı-Çiftlik Belediyesine ait olan arazinin içinde bulunan mekanda geçmişte yapılan basit temizlik çalışmaları dışında mekanı turizme kazandırma amaçlı bir çalışma yapılmazken, tarihi mekanın şahıs arazilerinde olmaması nedeniyle tadilat çalışmalarının daha kolay yapılabileceği öğrenildi.

Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanacak bir tadilat raporu ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekipleri ile Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararıyla turizme kazandırılabilecek tarihi mekanın dışarısına çevrilmiş tel dışında hiçbir koruma bulunmazken, mekanın içindeki ayak izlerinden kış aylarında bile mekanın sıklıkla ziyaret edildiği anlaşılıyor. (Kaynak İHA)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.