Anasayfa » Çevre » “YOLLARDA BİSİKLETLİLERE VE KADINA SAYGI İSTİYORUZ”

“YOLLARDA BİSİKLETLİLERE VE KADINA SAYGI İSTİYORUZ”

Bodrum’da ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ renkli görüntülere sahne oldu.

SÜSLÜ-KADINLAR-2Etkinlikle sürdürülebilir ve aktif ulaşıma dikkat çekilip, farkındalık yaratılmaya çalışıldı. İlki 3 yıl önce İzmir’de gerçekleştirilen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu defa ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında başka şehirlerde de yapıldı. Etkinliğin Bodrum’daki ayağına bisikletlerini balon ve çeşitli oyuncaklarla süsleyen 50 kadın katıldı. İskele Meydanı’nda toplanan kadınlar, Neyzen Tevfik Caddesi, Cafer Paşa Caddesi, Turgutreis Caddesi, Nafiz Özsoy Caddesi ve Cevat Şakir Caddesi’ni güzergahını takip ederek, başladıkları noktaya geri dönerek turu tamamladı. Yaklaşık bir saat süren etkinliğe bazı erkekler de destek verdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğine katılan bisiklet tutkunları adına konuşan Burcu Gelegen, bisikletin sadece spor amaçlı kullanılmadığını aynı zamanda da ulaşım aracı olduğunu hatırlatıp, “Bisiklet yaşamımızın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere ve kadına saygı istiyoruz” diye konuştu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.