Anasayfa » Güncel » YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR…

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR…

Türkiye aşığı Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, vasiyeti üzerine ‘Yüksek Yüksek Tepelere’ türküsü eşliğinde toprağa verildi.

2008 yılında geldiği Türkiye‘ye aşık olan 80 yaşındaki Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, Fethiye‘nin Foça Mahallesi’nde bir villa satın alarak buraya yerleşti. Evli ve 3 çocuk babası Nauta, “Eğer bir gün ölürsem beni Foça Mahallesi Mezarlığı’nda çok sevdiğim Türk ezgisi ‘Yüksek Yüksek Tepelere’ türküsünü dinleterek toprağa verin” şeklinde eşi Hendrika Anna Tunderman Nauta’ya vasiyette bulundu. Vasiyetinde bahçesindeki çiçeklerden de mezarına dikilmesini isteyen Nauta, Avustralyalı sanatçı Andre Rieu’nun Marussia isimli şarkısının da cenaze töreninde çalınmasını vasiyet etti. Fethiye‘de dün vefat eden Sjouke Taekes Nauta’nın vasiyeti, eşi ve çocukları tarafından gerçekleştirildi. Foça Mahalle Mezarlığı’nda Hıristiyan din adamı David Groom tarafından düzenlenen cenaze töreninde Hendrika Anna Tunderman Nauta ve kızları Miryam Nauta ile Anjeligue Nauta vasiyeti bir bir yerine getirdi. Mezarı başında teypten Marussia şarkısı ve ardından “Yüksek Yüksek” Tepelere” türküsü çalındı. Bu sırada gözyaşlarını tutamayan eşi ve yakınları da

Nauta’nın çok sevdiği türküye kısa süreli eşlik ettiler. Mezara ailesi toprak ve çiçek attıktan sonra evinden getirilen çiçekleri dikti. Foça Mahalle Muhtarı İlker Can ve Türk dostları da Nauta’nın cenaze töreninde hazır bulundu.

Sjouke Taekes Nauta’nın kızı Anjeligue Nauta, “Babam Türkiye aşığıydı. Fethiye‘yi çok seviyordu. 8 yıl önce karşıdan ev almıştı. Buraya yerleştik. Yüksek Yüksek Tepelere türküsünü çok seviyordu. Vasiyetinde bu mezarlığa bu türkü dinletilerek toprağa verilmesini istedi. Bizde vasiyetini yerine getirdik” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.