Anasayfa » Kültür - Sanat » YÜZ YABANCI AKADEMİSYEN ZİYARET EDECEK

YÜZ YABANCI AKADEMİSYEN ZİYARET EDECEK

Pamukkale Üniversitesi bu yıl 6’ncısını düzenleyeceği “Uluslararası Hafta” etkinliklerine katılacak yabancı akademisyere Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret edecek.

Pamukkale Üniversitesi tarafından 9-13 Mayıs tarihlerinde bu yıl altıncısı yapılacak “Uluslararası Hafta” etkinlikleri çerçevesinde, etkinliklere katılacak yaklaşık 100 yabancı akademisyenin Muğla‘nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdirilmesi planlanıyor.

Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koordinatörlük üyeleri ile Stratonikeia Antik Kenti’nde ön inceleme yaptıklarını anlatarak, dünyanın en büyük mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia’ya hayran kaldıklarını söyledi.

Etkinliğe başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenlerin katıldığını dile getiren Toprak, yabancı akademisyenlerin memleketlerine döndükten sonra burada gördüklerini anlattığını ve bu nedenle bu tür aktivitelere çok önem verdiklerini ifade etti.

Toprak, bu seneki faaliyetleri kapsamında gelecek konukları Stratonikeia’ya götüreceklerini anlatarak, “Onun için de bugün ön incelemeye geldik. Gerçekten ne kadar müthiş bir yer olduğunu gördük. Daha önceden izlenimlerim olmuştu fakat bu kadar detaylı gezme imkanım olmamıştı. Görüyorum ki bütün komisyon üyeleri de aynen etkilenmiş durumda. Uluslararası haftaya gelecek misafirlerimizin de en az bizler kadar etkileneceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye‘nin tanıtılması için son derece önemli

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ndeki fakülte dekanları ve öğretim görevlilerini Stratonikeia’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Pamukkale Üniversitesi‘nin Stratonikeia’nın uluslararası platformda tanıtılması için mayıs ayında önemli bir çalışmaya imza atacağına vurgu yapan Söğüt, “Özellikle Stratonikeia’ya gelerek yerinde görmek ve bundan sonraki uluslararası haftalara dahil olmak kaydıyla yabancı misafirlerimizi burada gezdirmeyi düşünüyoruz. Bunun, üniversitemizin ve ülkemizin tanıtımı için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu toplantıya katılanların sayısı oldukça fazla. Üniversitemizin yapmış olduğu bu güzel çalışmaları birebir paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Antik kentin ziyaretçi sayısı artacak

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki 2016 yılı çalışmalarının yakında başlayacağını kaydeden Söğüt, bu seneki çalışmaların 10 aya kadar çıkabileceğini ifade etti.

Sögüt, ziyaretçiler açısından ciddi bir artışın yaşandığını anlatarak, “Karşılama merkezimiz tamamlanmak üzere, yeni açılan yol bana göre Stratonikeia için bir milattır. Çünkü yeni yolda insanlar kenti görerek ve rahat bir şekilde kente girip çıkarak burayı dolaşabiliyor olacaklar. Karşılama merkezi, karayolları ve kent içerisindeki düzenlemelerin hepsi birlikte değerlendirildiğinde çok önemli bir tanıtım alanı oluşturulmuş durumda” dedi.(Kaynak AA)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.