Anasayfa » Kültür - Sanat » ZEYNEP OKÇU BALE OKULU’NDAN, DEVLET OPERA BALELERİNE GİDEN YOL…

ZEYNEP OKÇU BALE OKULU’NDAN, DEVLET OPERA BALELERİNE GİDEN YOL…

 

Bodrum’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tek özel bale okulu olan Zeynep Okçu Bale Okulu’ndan mezun olan Ecem Günaydın, Samsun Devlet Opera Bale’sinde göreve başladı.

zeynep okçu.jpg2.jpg32001 yılında kurulan Zeynep Okçu Bale Okulu, Muğla’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve tek bale okulu olarak, “sadece” hobi amacı taşıyan bir çok benzerinden oldukça farklı bir düzeyde, uluslararası platformda profesyonel kariyer yapabilecek öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor.
Okulun kurucusu ve bale öğretmeni olan Zeynep Okçu, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde göreve başlayan Ecem Günaydın’ın  baleye başladığı günden itibaren 9 yıl boyunca tüm bale eğitimini Zeynep Okçu Bale Okulu’nda sürdürüp tamamlamasının ardından bu yıl Samsun Devlet Opera Bale’sinin  kabulu ile, sözleşmeli olarak göreve başladığını ifade ederek “Ecem bir ilk değil aslında. 2011 yılında ilk mezunlarımızı verdik. O yıl mezun olan Uzay Bayar, Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nü kazanarak bu sene oradan da mezun oldu. Geçen yıl Uluslararası İzmir Festivali’nde, dünyaca ünlü Martha Graham Company’de dans eden Türk Dansçılar arasına seçildi. Amerika’daki bu company’de yoluna devam etmek için Artistik Direktör’den gelen mektuba rağmen Uzay, kariyerine şimdilik Türkiye’de devam etmeyi seçti.”
Yine ilk mezunlardan Defne Mutlucan ise okulun Devlet Opera ve Balesi’nde dans eden ilk öğrencisi… Defne, yine 11 yıl boyunca tüm bale eğitimini Zeynep Okçu Bale Okulu’nda tamamladıktan sonra 2012 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi ile sözleşme imzalamıştı. Defne, bununla birlikte bir imkansızı başarıp ilk rolünde Töre adlı eserde başrol oynadı! Şu anda hala devlet balesi sanatçısı olarak görevine devam ediyor.

BAŞARI ÇOK AMA DESTEK YOK!
Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma veren Zeynep Okçu Bale Okulu, aynı zamanda  her sene sonunda sahnelediği eserlerle repertuarını genişleterek, bale sanatını tanıtıp sevdirme misyonunu sürdürüyor. Okul sadece ülkemizde değil, bugüne kadar Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Güney Afrika Cumhuriyeti, İtalya, Japonya, Fransa, ABD, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İskoçya gibi ülkelerde de katıldığı uluslararası yarışmalarda ve festivallerde Dünya 1.liği dahil pek çok dereceyi ülkemize getirdi.

Yine 2015 yılında, 11 yıl Zeynep Bale Okulu’nda eğitim aldıktan sonra lise eğitimine Antalya Devlet Konservatuarı’nı kazanarak başlayıp Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamlayan Bengü Altunkaş, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli olarak görev yapmaya başladı. Ancak, bazıları da başarıyı yakalamalarına rağmen, maddi nedenlerle eğitim ve kariyerlerine devam edemiyor.

zeynep okçuBunlardan biri de, Zeynep Bale Okulu’nda 10 yıl boyunca eğitimin aldıktan sonra, Antalya’da konservatuarı bitiren Elif Unan. Ancak Elif Unan, dünyanın en saygın bale akademilerinden İngiltere’deki Rambert School’a zorlu sınav sürecini geçerek kabul edilmesine rağmen maddi nedenlerle gidememiş. Belki bu haberimizle bir sponsor çıkar diye düşünüyoruz.

Zeynep Okçu’nun deyimiyle “Ancak hepsinden önemlisi, çocukların sevdikleri ve zevk aldıkları bir alanda çalışmanın ve gelişmenin sonsuz keyfini tadıp mutlu olmalarıdır. Mutlu ve iyi yetişmiş çocuklar, mutlu bir gelecek demektir.”..

zeynep okçu.jpg2

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.