Anasayfa » Çevre » ZEYTİNKÖY’DE YANGIN YERLERİNE 13 BİN ZEYTİN FİDANI DİKİLİYOR

ZEYTİNKÖY’DE YANGIN YERLERİNE 13 BİN ZEYTİN FİDANI DİKİLİYOR

Muğla‘nın Menteşe ilçesine bağlı kırsal mahallesi Zeytinköy‘de 6 Eylül‘de yaşanan yangın felaketinin ardından bölgede yaraların sarılmasını devam ediliyor. Bölgede Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD, Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe İlçe Belediyesi’nin çalışmaları sürüyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yanan sahalardaki temizlik çalışmaları sürürken, bir taraftan da yeşillendirme çalışmaları sürüyor. Bölgeye 13 bin adet zeytin fidanı dikimi için ilk fidanlar toprakla buluştu.

13 bin Zeytin fidanı dikilecek

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Ekim ayından bu yana bölgenin tekrar yeşillendirilmesi, yangından zarar gören mahalle sakinleri için gelir getirici türlerin dikilmesi için çalışma başlattı. Özellikle bölge için büyük önem taşıyan 13 bin zeytin fidanının yanında kestane, erguvan fidanı dikimi yapılacak. Yine bölgenin geçim kaynaklarından çam balı üretimi için de ‘Bal Ormanı’ ilan edildi ve bölge basralı çam ekim çalışmaları başlatıldı.

Konteynerde yaşam

Yangında 64 ev ve ahırın yanması sonucu evsiz kalan 15 vatandaş için Muğla AFAD Müdürlüğü tarafından bölgede 18 adet konteyner kurulmuştu. Konteynerlere taşınan 15 aile yaşamını konteynerde sürdürüyor. Konteynerde yaşayan vatandaşlar, “Allah devletimizden razı olsun. Hem devletimiz, hem de yerel yönetimler bizleri yangından bu yana hiç yalnız bırakmadılar. Her türlü ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Konteynerde yaşamak insanın kendi evine benzemiyor. Ama buna da şükür. Yetkililerden tek isteğimiz, bir an önce kendi evlerimize kavuşmamızı sağlasınlar” dediler.

Zeytinköy Mahalle Muhtarı Güngör Uzun, hem yerel yönetimler, hem de devletin yangının yaralarının sarılması için bölgeye desteklerinin sürdüğünü belirterek, “Eylül ayında çıkan orman yangını ve ardından evlere sıçraması sonucu evleri yanan vatandaşlarımız için AFAD tarafından 18 adet konteyner kurulumu yapıldı. Şu anda 15 vatandaşımız konteynerlerde yaşamını sürdürüyor. Hem devletimiz, hem de yerel yönetimlerimiz bugüne kadar desteklerini eksik etmediler. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından Zeytin fidanlarının dikim işlemi başlatıldı. Zeytinler Mahalle sakinlerine kura ile dağıtılacağı söylendi. Bunun yanında yanan alanlara gelir getirici türler ekilecek. Yangında mağdur olan ve evi yanan vatandaşlarımız için yapılacak yeni evler ile ilgili askı süresi bitiyor. Bittikten sonra bu konuda da çalışma yapılacak” dedi.

Yanan alanlarda temizlik çalışması

Orman yangını sonucu yanan toplam 700 hektar alanda Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından temizlik çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar yanan alanlarının yüzde 60-65’nin temizlendiğini açıklandı. Bazı alanlarda ise temizlik çalışmasının Nisan, Mayıs aylarında yapılacağı açıklanırken, bölgeye 2,5 ton kızılçam tohumu ekilecek. –

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.