Anasayfa » Kültür - Sanat » ORTA ASYA’DA TÜRKLERİN SANAT YOLCULUĞU

ORTA ASYA’DA TÜRKLERİN SANAT YOLCULUĞU

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00 da Herodot Kültür Merkezi’nde “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” sergisinin açılışını yapıyor. 

ORTA ASYA’DA TÜRKLERİN SANAT YOLCULUĞU

Türkler Orta Asya’nın kadim milletlerinden biridir. Türkler tarih sahnesinden çıkarılsa dünya tarihinin önemli bir bölümü boş kalacaktır.
Türk milletini oluşturan kavimler M.Ö. 5000 yıllarından itibaren Orta Asya’da varlıklarını göstermeye başlamışlardır. Daha sonra Asya kıtasından batıya ve güneye doğru göç ederek kavimler göçünü oluşturmuş böylelikle dünya siyasi tarihini yeniden şekillendirmişlerdir.
Özellikle Orta Asya’da siyasi varlıklarını Büyük Hun Devleti ile başlatmış, Göktürk, Uygur ve diğer Türk devletleri olarak devam ettirmişlerdir. Hunlar, Uygurlar, Göktürkler ve diğerleri, islamiyet öncesi ve sonrası inanışlar, budizm, maniheizm ve şaman inanışları ile toplum ve kültür yapılarının izleri ise binlerce yıl sonra sanatla buluşturularak “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” başlığı ile temamızı oluşturmuştur.
Bodrum Halk Eğitim Merkezi olarak Orta Asya Türk Sanatı temalı eserler ile sergimizi açmamızın amacı eski Türk kültür ve sanatını günümüze aktararak yaşatılması için bir farkındalık oluşturmaktır. Sergimiz, öğretmen ve kursiyerlerimizin resim, çini, seramik, tezhip, minyatür, kumaş boyama, mozaik, nakış, keçe işleme ve deri işleme kurslarında ürettikleri eserlerden oluşmaktadır.
10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00 da Herodot Kültür Merkezinde yapılacak olan açılışa, Izmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu da müzik ve dans gosterileri ile renk katacaklardır .
Bodrum Halk Eğitimi Merkezi ve Aso bünyesinde özel bir tema ve proje bazında hazırlanan serginin gerek konusu gerekse sunulacak çalışmalar ile büyük ilgi ve beğeni uyandıracağına olan inancımızla tüm sanat ve kültüre gönül verenleri sergimize davet ediyoruz.
Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü


malatya escort bayan

Paylaş

Bir yorum

  1. çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.