Anasayfa » Çevre » “AĞAÇLARIMIZI KESMEYİN” DİYEMEDİLER, OHAL’E TAKILDILAR

“AĞAÇLARIMIZI KESMEYİN” DİYEMEDİLER, OHAL’E TAKILDILAR

“Marmaris yenisayfa” sitesinde yer alan bir  köşe yazısında,  Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubunun Okluk  Koyu  Mevkii’nde    binlerce  ağacın kesildiği  şeklinde gelen ihbarları yerinde görmek ve basın açıklaması yapmak üzere yöreye gitmelerinin jandarma ve polis tarafından nasıl engellendiğine yer veriliyor. 

http://www.marmarisyenisayfa.com/yazarlar/hasan-ceylan-/verdigimiz-gecici-rahatsizliktan-dolayi-ozur/200/

HASAN CEYLAN/ Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür

Geçtiğimiz Pazar günü İlçemiz Marmaris’te anormal bir polis hareketliliğine tanık olan yurttaşlar birbirlerine sormuşlar. Ne oluyor yahu acaba ilçeyi PKK’lılar mı yoksa İŞİD’ciler mi basacak? Bir eylem ihbarı mı alındı?

Kusura bakmayın sevgili Marmarisliler o gün sizi endişelendire o emniyet hareketliliğine biz sebep olduk. Yani emniyet güçlerimiz bizim için teyakkuza geçmişlerdi.  Verdiğimiz bu geçici rahatsızlıktan dolayı ilçe sakinlerinden özür dileriz.

Haaa biz kim miyiz?  Biz tam tamına 105 çevre aşığı 105 vatansever.  Sorsalardı kendimizi sade vatandaş olarak tanımlardık. Taa ki geçen Pazar gününe kadar… Evet geçen Pazar günü devlet hepimizin isim listesini aldı fotoğraflarımızı çekti.  GBT’lerimizi kontrol etti… Adeta  bize “siz var ya siz.. siz çok tehlikeli bir gurupsunuz” dedi.

Üzerimizde bu kadar ince elenip sık dokunulması bize de “Meğer biz ne kadar önemli insanlarmışız ve  koskoca devlet bizden ne kadar korkuyormuş” dedirtti

Haa bundan böyle siz siz olun bize sataşmayın.

Şimdi gelelim sadede, yani hikayemize…   

Anayasanın 56. maddesi diyor ki; “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir”.

İşte biz 105 kişi anayasanın bize verdiği bu ödevi yerine getirmek için harekete geçtik. Biz harekete geçince bizim sayımızdan daha fazla bir güvenlik gücüde ayağa kalktı ve bize özetle şunu söylediler:   “Yasak hemşerim yasak.  Ağacı çevreyi korumak yasak, ağaç kesmeyin demek de yasak topluca bir araya gelip bir şey söylemek yassaaaaak”

Evet sevgili okurlar merak ettiniz değil mi geçtiğimiz pazar bu ilçede ne yaşandı?

Özetle anlatayım efendim

Marmaris Kent Konseyi Çevre gurubu aktivistlerine  Okluk  koyu  mevkiinde  yöredeki köylülerden    binlerce  ağacın kesildiği  şeklinde bir ihbar gelir.

Bu ihbarı dikkate alan kent konseyi yetkilileri kısa bir araştırmanın ardından ağaçların koyda bulunan cumhurbaşkanlığı konutunun genişletilmesi kapsamında kesildiği ancak ihtiyaçtan fazla bir ağaç kıyımının yapıldığına  tanık olurlar.

Bu konuda daha fazla ağaç kıyımını engellemek için harekete geçen kent konseyi çevre gurubu yetkilileri konuyu diğer sivil toplum kuruluşları ile paylaşırlar Yapılan ortak toplantıda ağaç kıyımının yerinde görülmesi ve kıyımların engellenmesi için kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile bir basın açıklaması yapma kararı alırlar.

25 Şubat Pazar günü  benimde içinde bulunduğum çevreye duyarlı yaklaşık 150   yurttaş Kent konseyi ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısına uyarak bölgeye gitmek için harekete geçtik.. Okluk Koyu’na gitmek için bekleyen arabalara binerek yola koyulduk…

Tabi ki bizim harekete geçmemizle birlikte devletin güvenlik güçleri adeta teyakkuza geçerek bizi adım adım takip etmeye başladılar.   Daha yolun başında polis ilçe çıkışında arabalarımızı durdurdu,  araçlardaki kişilerin isim listesi alındı. Araçlarımıza trafik cezaları kesildikten sonra araçlarımız bırakıldı, tekrar yola koyulduk.  Fakat 5 kilometre yol alamamıştık ki Yeşilbelde yol ayrımında bu kez jandarma tarafından araçlarımız durduruldu.

Kent konseyi başkan Avukat Necmettin Yankol’un ısrarına rağmen ne gidişimize izin çıkıtı nede bulunduğumuz noktada basın açıklaması yapmamıza…

Muğla valiliğinin yasağa ilişkin genelgesi avukatımıza gösterilince  geri dönmek zorunda kaldık .

Gelin görün ki geri dönüşümüzde aşka bir olaydı aslında. Marmaris girişinde araçlarımız durduran emniyet güçleri toplu halde Marmaris’e girmeyin diyerek uyardılar lakin biz bu uyarıyı dinlemeyince onlarca araç konvoyu ile bizim araçlarımız takip altına aldılar. Araçlardan indiğimizde meydanda toplanıp basın açıklaması yapmamıza izin vermeyeceklerini bir kez daha söyleyerek gelenlerin dağılmalarını söylediler

Hasılı kelam geçtiğimiz pazar Marmaris’te yaşanan olağan üstü güvenlik önlemi çevre dostu vatansever 105 insan içindi

Herhalde bir terörist saldırı ihbarı alınsaydı bu kadar geniş güvenlik önlemi alınmazdı.

Biz o gün  “ağaçlarımızı kesmeyin” demek için toplandık.  Devletin polisi ve jandarması da bize bunu demenin yasak olduğunu anlatmak için seferber oldular.

Aklımıza takılan soru şu oldu:  Hani OHAL vatandaş için değildi?

niğde escort bayan

Paylaş

Bir yorum

  1. Size kim olduğunuzu ben söyleyeyim aşağılık bir dolandiricisiniz!
    Beni engellemiş olmanız sizi temiz bir insan yapmıyor.. Yazılarınızı okuyana sizi birsey sanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.