Anasayfa » Güncel » ALMANYA’DAN BODRUM DHA MUHABİRİNE “YILIN FOTOĞRAFI” ÖDÜLÜ

ALMANYA’DAN BODRUM DHA MUHABİRİNE “YILIN FOTOĞRAFI” ÖDÜLÜ

Bodrum DHA muhabiri Nilüfer Demir’e bir ödül de Almanya’dan geldi.

1993 yılından bu yana Hamburg merkezli LeadAcademy tarafından verilen Almanya medya ödülü LeadAward sahiplerini buldu. Doğan Haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir’in “Aylan Kurdi” fotoğrafı Almanya’da yılın fotoğrafı kategorisinde ödüle layık görüldü. LeadAward Yılın Fotoğrafı kategorisinde Nilüfer Demir ile birlikte toplam 10 aday fotoğraf bulunuyordu. Jüri yaptığı değerlendirme sonucunda Demir’in fotoğrafını yılın en iyi fotoğrafı olarak seçti. İkinci olarak Michael Kappeler’in Elmau’da yapılan G7 zirvesinde Merkel ve Obama fotoğrafı ödüle layık görülürken, Georgi Licovski’nin Pakistan’dan Avrupa’ya kaçmaya çalışırken ağlayan babasını teselli eden çocuk fotoğrafı ise sıralamada üçüncü oldu.

LeadAcademy tarafından yapılan açıklamada, Demir’in fotoğrafının birinci seçilmesi,” Başka hiçbir fotoğraf mülteci krizini bu denli gözle görülür hale getirmedi, daha etkili olamadı. Bu fotoğraf tartışmasız son yılların en büyük insanlık trajedisini sembolize eden ve şimdiden kolektif hafızamıza yer eden ikon bir fotoğraf haline gelmiştir” denildi.

LeadAward 2016 ödülleri kapsamında Almanya’da yayın yapan yazılı ve online gazete ile dergiler haber, dizayn, röportaj, fotoğraf gibi farklı kategorilerde ödüle layık görüldüler.

Medya eleştirmeni Alexander Filipovic, Spiegel Online’e yaptığı değerlendirmede, Nilüfer Demir’in fotoğrafının Vietnam Savaşı sırasında napalm bombalarından kaçan çocukları gösteren “Napalm kız” fotoğrafı gibi sembol nitelik taşıdığını söyledi. Filipovic,”Bir çok emare, boğulan çocuğu gösteren karenin sembol fotoğraf olacağını gösteriyor” dedi.

Nilüfer Demir’in mülteci krizi konusunda sembol haline gelen Aylan Kurdi fotoğrafı, Türkiye ve yurtdışında pek çok ödüle layık görülmüştü. Fotoğraf, 2015 yılında TIME dergisi tarafından yılın 10 fotoğrafı arasında birinci sırada gösterilirken, Türkiye’de ise Sedat Simavi Ödülü’ne layık görülmüştü.

LeadAward Ödülü’ne layık görülen eserler Hamburg’da Deichtorhalle’de 30 Ekim tarihine kadar sergilenecek.

Ahmet Yıldırım / Dortmund, 11 Ekim (DHA) –

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.