Anasayfa » Çevre » BAKAN ADALIYALI’DA OTEL YAPMAKTAN VAZ GEÇMİYOR. 2 MAYIS’TA HALKIN KATILIMI TOPLANTISI YAPILACAK

BAKAN ADALIYALI’DA OTEL YAPMAKTAN VAZ GEÇMİYOR. 2 MAYIS’TA HALKIN KATILIMI TOPLANTISI YAPILACAK

Bodrumlular’ın yıllardır mücadele ettikleri Adalıyalı’daki (Kissebükü Koyu’nda), dönemin Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi olan Ersoy Otelcilik İnşaat Ve Turizm İşletmeciliği Anonim Şirketi’ne tahsis edilen arazide “Maxx Royal Bodrum Otel” projesi için, Çevresel Etki Değerlendirme  toplantısı 2 MAyıs 2019’da yapılıyor.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sitesinden yapılan duyuru şöyle:

MUĞLA İLİ, BODRUM İLÇESİ, ÇİFTLİK MAHALLESİ, ADALIYALI MEVKİİ, 308 ADA, 1-4 PARSEL

MUĞLA ili BODRUM ilçesi sınırları içerisinde ERSOY OTELCİLİK İNŞAAT VE TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ANONİM ŞİRKETİ tarafından yapılması planlanan MAXX ROYAL BODRUM OTEL projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 02/05/2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya MUĞLA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve MUĞLA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

MAHKEME KARARLARINA RAĞMEN

Bodrum Denizciler Derneği geçmiş dönem başkanı olan Mustafa Demiröz daha önce yaptığı açıklamalarda “2005 yılında  Adalıyalı’nın turizm teşvik kanunu kapsamında  tahsisine karşı, Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Deniz Ticaret Odası olarak iptal davası açtık ve tahsisleri iptal ettirmiştik. Bilirkişi raporları da bizim itirazlarımız doğrultusundaydı. Ancak, 2018  Ekim ayında 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların iptal edilmesine rağmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  Kasım ayında yeni bir  1/25 binlik plan yaparak bunu Muğla İl Çevre Müdürlüğü’nde askıya çıkarttı ve  Ersoy Otelcilik A.Ş.  tarafından yapılacak tesisler için 95 dönümlük tahsisli araziye 25 dönüm daha ek istiyor. Biz Çökertme’de 1/25 binlik plana aynı gerekçelerle itiraz ettik ve kazandık. Aynı dayanaklar burası için de geçerli. Bilirkişi raporları da buranın yapılaşmaya uygun olmadığına dair. 7-8 Heyet raporu var. Ersoy Holding’in itirazı ile yeni bilirkişi atandı ve onun da düzenlediği rapor buranın uygun olmadığına dair. Bu tahsise ve orada yapılmak istenen tesise sadece biz değil, bilirkişi incelemesini yapan profesörler, doçentler, öğretim görevlilerinin verdiği rapor arkeolojik açıdan, şehircilik ilkeleri ve planlama açısından, tarım açısından, biyo çeşitlilik açısından, orman açısından, ulaşım açısından, çevre mühendisliği açısından burada kapsamlı ÇED incelemesi yapılmalıdır yönünde. Adalıyalı bu yapılaşmayı kaldıramaz diye mahkeme kararları var. Biz itirazlarımı yaptık.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 
kilis escort

Paylaş

Bir yorum

  1. Bodrum’u yok olmaya mahkum eden bu yspılaşmaya DUR demenin zamanı geçiyor.KÜÇÜKBÜK mahvoldu..Kimsede çıt yok.İmar Barışına peşinen para yatırıp ,evleri şimdi yapanlar çoğunlukta.(Barış 2017 ye kadar yapanlar içindi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.