Anasayfa » Kültür - Sanat » BALE FESTİVALİ SANATIN ve KÜLTÜRÜN ÖNEMİNE VURGULARLA BAŞLADI…

BALE FESTİVALİ SANATIN ve KÜLTÜRÜN ÖNEMİNE VURGULARLA BAŞLADI…

1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleşecek olan , 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin basın toplantısı yapıldı. 

Geçtiğimiz yıllarda, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleşen Uluslararası Bodrum Bale Festivali kalenin tadilatta olması ve hendeğin yıkılmış olması nedeni ile, bu yıl Bodrum Antik Tiyatro’da yapılıyor.  ATV ve Sabah Ana Medya Sponsorluğu’nda ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek festivalin basına tanıtım toplantısı Hakan Aykan Sanat ve Kültür Merkezi’nde  (Trafo) yapıldı. Toplantıya,  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Koordinatörü Mehmet Kocair katıldı.

Genel Müdür Karahan “Bodrum, İstanbul, Aspendos ve Efest’te yaptığımız festivaller, bizim için çok önemli. Bu festivaller Türk turizmini domine eden en önemli noktalar. Dünyanın her yerinde turizm ve kültür iç içe ve birbirlerinden besleniyorlar. Örneğin, Vereno’daki Arena Opera Festivali’nin biletleri 1 yıl önceden alınıyor. Opera için gelenler Verona’yı geziyor. Verona için gelenler de opera festivalini izliyorlar. İklim, tarih, kültür olarak Dünyanın en güzel yerlerinden birindeyiz. Bu zenginlikler herkese nasip olmaz. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Turizmi kültür sanatla, kültür sanatı turizmle beslememiz gerekiyor. Ama bunun için de yaptığımız festivallerin marka değerini yükseltmemiz gerekiyor. Bunun farkındayız. Bodrum için seçtiğimiz gösteriler de, en seçkin eserler, program heyecan verici.  Ocak ayında göreve geldiğimiz günden itibaren Devlet Opera ve Balesi ismine yakışır dört festival organize ettik. Şimdi sırada Bodrum Bale Festivali’nde.

GENEL MÜDÜR “SPONSORLAR OLMALI”

Festivalin bu yıl kaledeki çalışmalardan dolayı Kuzey Hendeği yerine Bodrum Antik Tiyatro’da yapılmasının kendilerini zorlayıp zorlamadığı sorusuna ise Karahan “Şu anda imkanlarımız antik tiyatroda yapmaya elveriyor. Kuzey Hendek’inde oturmuş bir sistemimiz, düzenimiz çok daha güzeldi. Fakat biz elimizde olanlarla en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Elbette bunlar zor ve büyük bütçeler gerektiriyor. Sadece müdürlüğümüzün çabaları ile olmuyor. Biz özel kurumlardan da sporsonluk istiyoruz. Sağolsun Başkan Kocadon zaten her yıl elinden gelen desteği veriyor. ” dedi.

KOCADON “PATENAJ YAPMAMAK İÇİN KÜLTÜR VE SANATA ÖNEM VERMEK LAZIM””

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da bale festivalinin Bodrum’a ivme kazandırdığını belirterek şöyle konuştu:

“Bale festivali Kuzey Hendeği’ni yarattı, fakat kalenin tadilatıyla şu an bakımda. Bunun yanında Bodrum hızlı bir şekilde kültür ve sanatın baş şehri olma yolunda ilerlemektedir. Akdeniz çanağında bu kadar kültür ve sanatsal etkinlik başka hiçbir yerde görmeniz mümkün değil. Bizim için önemli olan sanatı, kültürü ve turizmi bir arada buluşturup Bodrum ekonomisine büyük katkı sağlamak. Ve Bodrum’da sanat v e sanatçılar anlamında çok önemli değerlere sahip. Vicdanı hür sanatçı ve sanattan korkmamak gerek, onlardan zarar gelmez. Elele verip, sanatı ülkemizin her yerine taşıyalım. Patenaj yapmamak için, kültür ve sanata önem vermek lazım. Ben genel müdürüme ve bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Ve önümüzdeki günlerde, bu tür festivallerin ve etkinliklerin sadece yaz aylarında değil, diğer aylarda da yapılması için bazı isteklerimiz olacak dedi.”

PROGRAM

1-15 Ağustos arasında Bodrum Antik Tiyatroda, özenle seçilen yerli ve yabancı topluluklar tarafından sahnelenecek 5 seçkin eser, sanatseverlerle buluşacak. Festival 1 Ağustos’ta dünyanın beğenilen bale eserlerinden olan ayrıca 35’ten fazla ülkede sergilenen ‘Zorba Balesi’ ile başlayacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Nikos Kazancakis‘in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis‘in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat bulacak. 3 Ağustos’ta, CastroRomeo Flamenko topluluğu sahne alacak. 8 Ağustos’ta, Viyana Devlet Opera Balesi Birliği’nce ‘Balenin En İyileri’ gösterisi sunulacak. 11 Ağustos’ta ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek ‘Don KişotBalesi’ Bodrum’da sanatseverlerle buluşacak. Festivalin kapanış gösterisi, 15 Ağustos’ta Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek ‘Frida’ olacak. Koreografisi Özgür Adam İnanç’a ait eser; Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Aksel Akın’ın müzikleriyle sunulacak.

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.