Anasayfa » Çevre » BETONA KARŞI İNSAN ZİNCİRİ…

BETONA KARŞI İNSAN ZİNCİRİ…

Bodrumlular, hızla gelişen çarpık yapılaşma, Toki ve Dini Tesis projelerine karşı olduklarını ve projelerin biran önce geri çekilmesini dile getirmek için, Kent Konseyi öncülüğünde, Kargı Koyu’nda insan zinciri oluşturdular.

Bodrum Kent Konseyi geçtiğimiz günlerde yaptığı olağanüstü genel kurulunun ardından, AK Parti hariç tüm siyasi partilerin, kırka yakın oda ve kuruluşun üyelerini temsilen imzaladıkları “maniefosto”yu kamuoyuna 24 Nisan’da imzaya açmıştı. 30 Nisan Cumartesi günü için yapılan duyuruların ardından yaklaşık 1000 kişi, denizden ve karayolu ile, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak olan  tesisin bulunduğu Kargı Koyu’nda buluştu.

Bodrum Merkez’de buluşarak, Gümbet, Bitez, Ortakent’ten katılımlarla toplam 13 km. yürüyenlerin yanı sıra, Bodrum Kale ve Halikarnas önünden 13.30’da kalka tekneler, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan, Karaova, Torba, Gümüşlük, Güvercinlik’ten kendi olanakları ile gelen vatandaşlar saat 15.00’te Kargı Koyu’nda, Dini Tesis’in yapılacağı alanın ve tabelanın önünden başlayan insan zinciri oluşturdular.

İŞ MAKİNALARI ÖNCE ÇALIŞTI, SONRA SUSTU

Sabah saatlerinde tesis alanında iş makinalarının zemin düzleme çalışmalarına ilk kez başladığı gözlenirken, toplantı boyunca çalışan makinalar, toplantının bitiminde ise sustu. Yaklaşık yarım saat zincir oluşturan topluluk “Bodrum, uyuma Bodrum’a sahip çık” sloganı attılar. Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Yaman Olgaç, hali hazırda yarımada genelinde devam eden imza kampanyasının 15 Mayıs’a kadar süreceğini, kampanya bitiminde toplanan imzalarla iktidar partisi Bodrum İlçe Başkanlığı’na ve  Çevre Şehircilik Bakanlığı’na  gidilerek söz konusu planların iptal edilmesini talep edeceklerini kaydetti. Olgaç, daha sonra kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait arazilerin imara açılmasına karşı hazırlanan 3 maddelik basın açıklamasını okudu. Açıklamada “ Kamuya hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların, orman ve makiliklerin, sulak alanların kıyıların, doğal ve tarihi SİT alanlarının kurum ve kişilere tahsis edilmesine imara açılmasına karşıyız. İmara açılmış alanlarda imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyoruz. Yerel yönetimlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve uygulamalarda bulunmasına karşıyız” denildi.

“KİMSE BİZİM TOPRAKLARIMIZA EL KOYAMAYACAKTIR”

Bodrum Kent Konseyi Hamdi Topçuoğlu yapılan eylem ile ilgili olarak şunları söyledi “Olayı sadece TOKİ ve dini tesis olarak algılamamak lazım. Biz Bodrum’daki imar kirliliğine karşı çıkıyoruz. Bunlar birer küçük simgedir. Dolayısıyla buradaki duyarlılığı ilerideki dönemde çok daha farklı noktalarda, kuşkusuz yasal çerçeveler içerisinde kalmak kaydıyla taşıyacağımızı, oralarda da kitlelerle buluşturacağımızı herkesin bilmesi lazım. Amacımız yaşanabilir bir Bodrum’un bizden sonraki kuşaklara kalmasıdır. Yağma ekonomisinin Bodrum’dan uzak kalmasını istiyoruz. Amacımız bu.  Kimse bizim topraklarımıza el koyamayacaktır”.

Dini Tesis  inşaat panosunun önünde “Bodrum’a sahip çıkıyoruz” yazılı bir pankart taşıyan grup, sık sık alkışlar ve ıslıklarla eylemlerini gerçekleştirerek, hep beraber “Çökertme” türküsünü söylediler ve Bodrum2un yerlisi olanlar da, sonradan Bodrumlu olanlar da türkü eşliğinde oynayarak, olaysız bir şekilde dağıldılar.

c0027114-6b67-45fb-b068-6a5b71685339c7b2c1ea-fa14-4695-99a7-08c49d70a9e90986629c-597d-4eae-9145-c2e9be145359300e1fa3-11e3-41d7-b622-c958f0a9d0973a4f823c-0395-44c3-885d-a165f1cf20681c43f0c6-7a2e-4eeb-a438-28b4f558ddb5

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.