Anasayfa » Çevre » BİR GÜNDE ÜÇ ŞENLİK

BİR GÜNDE ÜÇ ŞENLİK

6 Mayıs günü, çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından 3 farklı noktada şenlikler düzenlendi. Bodrumlular yayla, tarih ve organik tarımı kapsayan festivallerle baharı karşıladı.

Bodrum’da Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği, Bodrum Yarımadası Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Bodrum Tohum Derneği tarafından bugün 3 farklı noktada 3 ayrı şenlik düzenlendi. Konacık Mahallesi’nde Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen 23’üncü Uluslararası Pedasa Festivali’ne Bodrumlular da yoğun ilgi gösterdi. Festivalde, yöresel Bodrum oyunları ve yarışmalar etkinliğe renk kattı. Bodrum Belediyesi’nin de destekleriyle düzenlenen festivalde ata binme yarışması, yöresel Bodrum lezzetleri ve kütük kesme yarışması gibi çeşitli yarışmalarla etkinliğe katılanlar eğlenceli bir Pazar günü geçirdi.

YEREL TOHUMDAN FİDELER, DAĞITTILAR

Bodrum Tohum Derneği tarafından yerel tohumu ve organik tarımı yaşatmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Bodrum Tohum Şenliği’nde de Bodrumlular bir araya geldi. Dernek üyeleri tarafından İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen şenlikte yerel tohumdan üretilen domates, biber, patlıcan, karpuz ve bamya fideleri dağıtıldı. Bodrum Tohum Derneği’nin ilk olarak Doğal Üretici Pazarı uygulamasını hayata geçirdiğini ve Fide Şenliği’nin de ikinci projeleri olduğunu belirten Dernek gönüllüsü Haluk Ortaç, “Şenliğimizin bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Atalık (yerli) tohumlarımızın ürünlerini vatandaşlara dağıtıyoruz. Bugün birer fide veriyoruz ama bu fidelerden elde ettikleri tohumlarla bir süre sonra kocaman bahçeleri olacak” dedi.

KARADENİZLİLER YAYLA ŞENLİĞİNDE COŞTU

Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından da Kızılağaç Mahallesi’nde yayla şenliği düzenlendi. Bodrum’da yaşayan Karadenizlilerin birlikteliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen yayla şenliğinde Karadeniz’in yöresel tereyağı, peyniri, mısır unu ve çeşitli

ürünleri satışa sunuldu. Festivalin kapanışında Karadenizli sanatçı Sinan Yılmaz şarkılarını Bodrum’da yaşayan Karadenizlilerle birlikte söyledi. Şenlik akşam saatlerini kadar devam etti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.