Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM’UN SİMGESİ OLAN RESİMLER…BODRUM RESSAMI SERGİSİ

BODRUM’UN SİMGESİ OLAN RESİMLER…BODRUM RESSAMI SERGİSİ

Aylık Kültür/Sanat Habercisi Artajanda, “Bodrum Ressamı” olarak bilinen Mehmet Sönmez sergisini, 25 Mart’ta Oasis’te  açıyor.

Bodrum Kartpostalları ile bilinen, “Asker Memet” olarak da anılan Mehmet Sönmez, resim sanatına olan ilgisini kişisel çalışmalarıyla gerçekleştirdi. 1944 İstanbul doğumlu olan sanatçı,  ilk kişisel sergisini 1981’de İstanbul’da açtı.  1974’teki 8.DYO Sergisinde mansiyon, aynı yıl düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışmasında onur ödülü, 1976’da Çarşaf Dergisi’nin düzenlediği Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ise mansiyon kazandı.  Resimlediği kitaplar arasında Behrengi’nin Küçük Kara Balık’ı da vardır.  1970’ten sonraki çalışmalarını, 12 Mart 1970 döneminin baskılarına, özgürlük ve demokrasi kavramlarına ilişkin konular çevresinde yoğunlaştırarak “Nefti “adlı bir albümde topladı ve 1978’de Bodrum’a yerleşti. Bodrum görünümlerinin ağır bastığı resimler yaptı ve resimleri Bodrum’un simgesi haline geldi. Bu resimleri, sonradan kartpostal baskılarla yaygınlaştı ve ilgi topladı. Özgün baskı ve suluboya dallarında, Bodrum doğasını konu aldığı resimleri, yöresel bir gözlemin ürünleridir.

Mehmet Sönmez için Hüseyin Peker’in “Şairler çok yaşamıyor” adlı şiirinden dizelerinde “Bodrum’u beyaz-mavi noktalı çiçek yapraklarına kırar dökerdi Mehmet Sönmez, çok yaşamadı. Neresi şair değildi? Küçük kayıklarına tutunanlar bilir, Kartpostallara sığmayacak…”

mehmet sönmezMEHMET SÖNMEZ

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.