Anasayfa » Çevre » CAMEL BEACH MANZARALI “İSLAM TANITIM VE BİLGİLENDİRME MERKEZİ”

CAMEL BEACH MANZARALI “İSLAM TANITIM VE BİLGİLENDİRME MERKEZİ”

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı, Muğla Bodrum Müftülüğü’nün, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurup ruhsatlandırdığı, aynı zamanda takibini de yapacağı İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin yapımına, Bodrum Yahşi’de başlandı. 
Dini ve Kültürel Tesis olarak yapımına başlanılan, sahibinin Diyanet İşleri Başkanlığı, proje mimarının ise Oylum Mimarlık Müh. Müş. San. Tic. Ltd. Şti. olduğu belirtilen, Yahşi 219/10-11 parselde, 2016/001- 22.01.2016 Ruhsat Tarihli inşaat için ayrıca, Diyanet Vakfı’nın Bodrum Ziraat Bankası’ndaki hesap numaraları da inşaat alanına asılan panoda yerini aldı.

Proje Ruhsat Onayı aldı

Yapılacak dini tesis için Muğla Büyükşehir Belediye yapılanmasından yaklaşık yedi – sekiz ay önce Ortakent Belediye Başkanlığı’na bir proje başvurusu yapıldığını söyleyen dönemin Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, “Ortakent Belediyemiz’in kapanacağı kesinleştiği için tadilat yetkimiz yoktu ve tarafımıza yapılan başvuruyu Bodrum Belediyesi’ne gönderdik. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un, Demokrat Parti’den Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçiş yaptığı dönemlere denk gelen tesis proje başvurusu da Bodrum Belediye Meclisi tarafından reddedildi. Daha sonra proje sahiplerinin projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na götürdüğünü, Bakanlığı’n da Re’sen Muğla Çevre ve İl Müdürlüğü’nden projeye onay aldığını duyduk.” açıklamasını yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Birimi ise Bodrum’a böyle bir dini ve kültürel tesisin yapılacağının bilgisini, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kendilerine gönderdiği yazıdan öğrendiklerini dile getirdi.

İnşaat Yasaklarına Yetişecek

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise yapılacak olan İslam Tanıtma ve Kültür Merkezi ile ilgili Bodrum Belediye Meclisi’ne iki defa gelen projenin, her iki defasında da meclis ve encümen tarafından onaylanmadığının bilgisini paylaştı.

Bodrum Ortakent Yahşi’de 10 bin 300 metre karelik hazine arazisinde, üç bin metre kare inşaat alanı ile yapılacak olan Dini ve Kültürel Tesis, İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin sondaj, zemin etüd, teras, arazi düzenleme ve kazı çalışmalarının inşaat yasaklarının başlayacağı süreye kadar tamamlanacağı açıklandı.

İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde, toplantı salonları, el ile hat sanatları ve kültür varlıkları eğitim alanları, sergi yerleri ile hediyelik eşya ünitelerinin bulunacağını söyleyen yetkililer, yapılacak ‘Külliye’ içindeki 400 metre karelik iki minareli camiinin, yapılacak olan tesiste, sadece bir yan ünite olarak yer alacağını belirtti.

Türkiye’nin İlk Projesi

Dini ve Kültürel Tesis alanında, İslami ve klasik müzik tanıtımları, video gösterilerinin yapılacağını da belirten yetkililer, 2017 Yılı’nın sonlarında tamamlanacak tesisin, 7300 metrekarelik alanında ise düzenlemeler yapılıp, yeşillendirileceğini, gölgelikler konarak, park ve bahçe haline dönüştürüleceğini söyledi.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise proje talebinin kendilerine Diyanet İşleri Başkanlığı ile geldiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat verme yetkisinin olmaması üzerine de hazırlanan projeyi inceleyip, araştırdıklarını, üzerinde düşünüp tartıştıklarını ve ondan sonra da projeyi onayladıklarını açıkladı.

Konu ile ilgili son olarak görüşlerine başvurduğumuz Bodrum İlçe Müftülük yetkilileri ise takipçisi oldukları İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin, fonksiyonları itibarı ile bilimsel ve tanıtım anlamında ‘Türkiye’nin İlk Projesi’ olduğunu dile getirdi.

Külliye, Yanlış Anlaşılıyor

Dini ve Kültürel Tesis olarak amaçlarının daha çok ‘İslam’ı tanıtmak’ olduğunu belirten Bodrum İlçe Müftülük Yetkilileri, “Projenin sahibi Diyanet İşleri Başkanlığı! Burası dini ve kültürel bir tesis olacak. O nedenle buraya ‘Külliye demedik. Külliye denilince sadece dini bölümler akla geldiği için yanlış anlaşılıyor. Tüm Ege Bölgesi’ne hitap edecek bu tesiste, fonksiyon olarak kültürel işler, daha ön planda olacak. Burada maksat, camii yapmak değil! Çünkü camiinin ruhsatını alır, her yere bir camii yapabiliriz. Burada amacımız, bir inanç turizmi olarak, İslam’ı, hem halk, hem de turizme açısından, her türlü faaliyetini de kapsayan, en doğru bilgilerle anlatmak. Rehberler eşliğinde gelen turist gruplarına camii ve eklerini, İslam el, hat ve musiki sanatı ile İslamiyet bilgisine dair her şeyin tam tanıtımı yapılacak. Din çok hassas. Bu nedenle İslamiyet’i, bilimsel, iyi, doğru ve düzgün dini bilgilerle tanıtmamız lazım. Türkiye’de özellikle turizm bölgelerinde İslamiyet’i profesyonel ve bilimsel olarak tanıtan bir merkezimiz yok. Burada, işin bu yönünü, yani İslam’ı tanıtma ve bilgilendirme yönünü, ön plana çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Kaynak Yarımada

 

Paylaş

2 yorum

  1. FAZIL BÜÇKE ÇAMDİBİ

    SON DERECEDE GEREKSİZ VE YÖREYE KESİNLİKLE YAKIŞMAYACAK BİR PROJE. KOYUN BÜTÜN GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞECEK VE CAMEL BEACH OLMAKTAN ÇIKACAK.
    BODRUM DA EĞER KALDI İSE BÜTÜN İMAR SORUMLULARINI, TURİZMCİLERİ , PLAJ VE GAZİNO İŞLETMECİLERİNİ VE BODRUM DA YAŞAYAN VATANDAŞLARI BU PROJEYE KARŞI TAVIR ALMALARINI VE PROJENİN DURDURULMASI İÇİN GEREKENLERİ YAPMALARINI İSTİYORUM.

  2. Meryem Kuşçu

    Bodrumda yaşıyorum ve böyle bir işin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bodrum da size hitap yerler var. Biz bodrumda yaşayan insanlar için maneviyatin da gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu turistler istanbulda camilere ve kulliyelere nasıl ilgi alaka duyuyor ise buraya da ilgi alaka duyabilirler. Bu belde de yetişmiş bi Neyzen Tevfik var ama bi ney uflemeyi ogrenebileceginiz bir yer hatta ney satın alabileceğiniz bir yer bile yok. Ünlü kaptanı Derya lar var bodrumlu ama bizim bundan haberimiz yok. Bodrum iki gece kulübünden meydana gelmiyor. İyice araştırıp bilmek lazım. Bence gerekli ve yapılması geç kalınmış bir proje. Tez zamanda bitmesini dört gözle bekliyoruz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.