Anasayfa » Politika » DEMİRALP “TUTUKLANDILARSA MUHAKKAK BİR GEREKÇESİ VARDIR VE YARGININ İŞİDİR”

DEMİRALP “TUTUKLANDILARSA MUHAKKAK BİR GEREKÇESİ VARDIR VE YARGININ İŞİDİR”

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’ten, 10  Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde tutuklu gazetecilerle ilgili söylemlerini  içeren  haberimiz üzerine, düzeltme geldi.

10 Ocak’ta AK Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp verilen kahvaltıda, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluk hallerine ilişkin yöneltilen soruya Demiralp’in “Düşünce özgürlüğüne elbette evet diyorum. Ama doğru haber özgürlüğüdür esas olan. Devleti, Türkiye’yi sıkıntıya sokacak haber yapmak özgürlük değildir. Eğer böyle haber yapılırsa, bunun bir karşılığı olmalıdır. Yargılanıyorlarsa, suçları vardır diye düşünüyorum. Durduk yerde kimse içeriye alınmaz. Tabii ki hukuki bir süreçtir. Kararı da o merciler verecek” şeklinde cevap verdiğine dair haber yapmıştık.

Bugün kendisi tarafından yollanan düzeltme yazısında:

“10 Ocak gazeteciler günü dolayısı ile Kızılağaç mangal restaurant’ta Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı olarak siz değerli basın mensuplarına verdiğimiz kahvaltıda tutuklu gazeteciler ile ilgili ne düşünüyorsunuz sorusuna,  ‘Tutuklandılarsa muhakkak bir gerekçesi vardır ve yargının işidir’  şeklinde cevap verdim.  Yargıya intikal etmiş fakat sonuçlanmamış bir olay hakkında sizin yazınızda ifade ettiğiniz gibi ‘Yargılanıyorsa suçları var diye düşünüyorum, durduk yerde kimse içeriye alınmaz’ ifadesi bana ait bir ifade değildir.

Düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olan ve özellikle çalışan gazeteciler gününde siz değerli basın mensuplarıyla birlikte olmayı önemseyen biri olarak yazdığınız yazının tarafınızdan düzeltilmesini rica ediyorum. Saygılarımla, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp”

ESAN OLAN NİYET VE BEYANDIR

Demiralp’in iddiasının aksini, kayıtlar silindiğinden  ispatlayamıyoruz. Ancak, “söylediniz, söylemedim” gibi dialoglara girmenin anlamsızlığının yanı sıra, ‘esas olan niyettir ve son beyandır’ diyerek, düzeltmelerine yer veriyoruz.  Bu vesile ile, bir kez daha ifade özgürlüğünü savunduğumuzu ve uyguladığımızı göstermiş olduğumuz kanaatindeyiz. Saygılarımla. Rezzan Şebin.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.