Anasayfa » Çevre » DOĞAL SİT ALANLARI DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN “MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU” KURULDU

DOĞAL SİT ALANLARI DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN “MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU” KURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve sadece Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin görüşüne sunulan Doğal Sit Alanlarının derecelendirilmesi değişikliğine, Muğla genelinde sivil toplum kuruluşları Akyaka’da toplanarak, projeye bu haliyle karşı çıkma kararı aldı. 75 kişi ve kuruluşun katıldığı toplantının sonunda,  Muğla Çevre Platformu  kuruldu. Platformda Bodrum’u, Bodrum Kent Konseyi temsil etti. 

Platform katılımcılarının Akyaka’daki üç saatlik toplantının ardından yaptıkları açıklama şöyle:

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU KURULUYOR

“Doğanın korunması konusunda duyarlı;  Muğla, Bodrum, Milas, Akyaka, Fethiye, Marmaris, Datça ve Köyceğiz’de sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ve bağımsız yurttaşlardan oluşan 75 kişilik bir katılımla 4 Aralık 2016 tarihinde Akyaka’da bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  Doğal Sit Alanlarının derecelerinin, koruma düzeylerinin ve kapsadıkları alanların yeniden düzenlenmesi amacıyla başlattığı  “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” görüşülerek oy birliği ile “projeye bu haliyle karşı çıkılması” kararı alındı.

Toplantıda; Bakanlığın çalışmasından Muğla Büyükşehir  Belediyesi dışında,  sivil toplum örgütlerinin bilgilendirilmediğini, plan değişikliklerinin bilimsel gerekçelerinin ilgili kurumlarca dahi paylaşılmadığı dile getirildi.  Yapılan değerlendirmeler sonunda, kamuoyunun bilgilendirilmeden, halkın ve sivil toplum örgütlerinin dışlanarak önerilen bu taslağa hayır derken,  projenin ayrıntıları ile incelenmesi, uzmanlardan ve yerli halktan görüş alınması, değişikliklerin tüm Muğla, hatta ülkeyi kapsadığı için, yapılan  değişikliklere hayır demekle yetinmeyip, alternatif görüşünün oluşturulması gerektiği belirtildi.

Konunun tüm Muğla’yı ve Türkiye’yi ilgilendirdiği, gelecek kuşaklara nasıl bir doğa ve çevre mirası bırakacağımızı belirleyeceği için birlikte hareket etmenin çok önemli olduğuna vurgu yapıldı. Katılımcılar, bu tür planların oluşturulma sürecinden yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının uzak tutulmasının temel sorun olduğunu, sürecin başında verebilecekleri katkıların alınmayarak, benimsenmeyen  projelerin zaten uygulama şansının olmadığını belirttiler.Benzer hataların ilerde tekrarlanmaması; yerel halk ve kurumlarının projelerin oluşturulmasında aktif katılımının sağlanması için ortak mücadele etmeye karar verildi.

Katılımcılar, kabul edilemez buldukları bu planın gerçekleşmesine ve bölgedeki her türlü ekolojik tahribata, yapılaşmaya, ranta  karşı birlikte mücadele etmek üzere Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) kurmaya karar verdiler. Platformun Muğla Bölgesindeki tüm yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, milletvekillerinin katılımı ile daha geniş bir platforma dönüştürülmesi için çalışmaların genişletilmesi ve bir sonraki toplantının 8 Ocak 2017 tarihinde Marmaris’te yapılması kararlaştırıldı.”

15304011_10154709683802412_493696021_o

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.