Anasayfa » Güncel » EMNİYET MÜDÜRÜ “YALIKAVAK’TAN BİR ŞİKAYET GELMEDİ. GELDİĞİNDE GEREĞİNİ ELBETTE YAPARIZ”

EMNİYET MÜDÜRÜ “YALIKAVAK’TAN BİR ŞİKAYET GELMEDİ. GELDİĞİNDE GEREĞİNİ ELBETTE YAPARIZ”

“Yalıkavak’ta Neler Oluyor” başlıklı yazımız üzerine, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’ın ardından, Bodrum Emniyet Müdürü Can Candaş  sorularımızı yanıtladı.

Selahattin Duman’ın 22.11.2015 tarihli yazısında Yalıkavak’ta “devletten izinliyiz” diyerek, esnafı camiye namaza gitmek için zorlayan kişilerin olduğu iddiasını içeren yazısında “Bodrum mülki amirlerinin, emniyet paşalarının bundan ne kadar haberi var, bilmiyorum. Bildiğim esnafın endişeli olduğu” şeklindeki ifadesine dayanarak aradığımız Bodrum Emniyet Müdürü Can Candaş   şu yanıtı verdi:

can candaş“Yalıkavak özelinde bir şikayet almadık. Ancak, farklı farklı yerlerden kılık kıyafetlerinden şüphelilenen kişilerle ilgili,  bazı vatandaşların ihbarını değerlendirdik. Aslında, Bodrum’a dikkat çekici kıyafetleri ile gelen bir grubun biz zaten farkındaydık ve gözlemliyorduk. İhbarların ardından da, bu kişilerin hüviyet tesbitlerini yaptık. Ancak, herhangi bir suç işledikleri, ya da arandıklarına dair hiçbir bilgiye ulaşmadık. Kimseyi de giysileri, kıyafetleri nedeni ile ne gözaltına alabiliriz, ne de bir başka şey yapabiliriz. “Devletten izinliyiz” diyerek kendisine baskı yapıldığını şikayet eden hiçbir vatandaşımız  olmadı. “Devletten izin” diye birşey yoktur. Eğer bir şikayet, başvuru olursa elbette gereğini yaparız.”

Bugüne kadar yaptığımız yayınlardan da anlaşılacağı üzere, Yarımada’nın herhangi bir yerinde, her kim ki gerek “devletten izinliyiz” diyerek ve gerekse manevi baskıyla dini vecibesini yerine getirmek için zorlanırsa, en yakın yetkili kuruma: jandarma, emniyet, savcılık ve kaymakamlığa şikayette, ihbarda bulunabilir. Ya da kılık kiyafeti ve davranışları nedeni “şüphe” çekiyorsa, yine aynı kurumlara başvurabilirler.

Sayın Hürriyet Gazeyesi köşe yazarı Selahattin Duman’a ve siz değerli okurlarımıza,  Bodrum’dan yerel basından aktaracağımız bilgiler şimdilik bu kadardır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.