Anasayfa » Güncel » EVDE BESLENEN HAYVAN SAYISI TARTIŞMA YARATTI

EVDE BESLENEN HAYVAN SAYISI TARTIŞMA YARATTI

Bodrum Belediye Meclisi Ekim Ayı toplantısında, evde beslenen hayvan sayılarının belirlenmesi için görüşülen 5.Madde’ye Bodrum Hayvan Hakları Derneği de müdahil oldu.

Bodrum Belediye Meclisi toplantısının 5.maddesi “Bodrum Belediyesi Zabıta Uygulama Yönetmeliğinin 6. maddesinin 3. fıkrasında değişiklik yapılması talebinin görüşülmesi.” ve kaldırılması  idi. Evde beslenen hayvan sayısı kısıtlamasını içeren maddenin açılımı  “Şehrin Belediyece yasaklanan sahaları dışında bulunan ev ve binaların balkon ve çatıları hariç bahçelerinde hijyen şartlarını yerine getirmek şartı ile azami 10 (On) adet kümes hayvanı, 3 (Üç) adet kedi, 2 (iki) adet köpek beslenebilir. Barınma yerleri komşu parsellerden en az 3 metre çekilerek yapılması ve beslemekte oldukları hayvanların kıl tüy vb. pisliklerinin komşusuna zarar vermemesi için önlem alması zorunludur” şeklinde idi.

Maddenin kaldırılması söz konusu iken, toplantıya katılan bir vatandaş, bu madde nedeni ile 9 aydır yaşadığı Bodrum’da Belediye zabıta ekipleri tarafından cezai takibata uğradığını ve ekipler tarafından hakeretlere maruz kaldığını anlattı.  Oturumu yöneten Dursun Göktepe “maddenin zaten kaldırılması için, bir ay sonraki meclis toplantısında karar alınacağını” ifade etti. Chp grubundan Ali Demiröz de “zabıta görevlilerimizin hakaretlerini ispatlamak zorundasınız. Ekiplerimiz kimseye hakaret etmez” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu “bu madde daha önce zabıta yönetmeliğinde vardı zaten. Bakanlığın yasası gereği, biz bu maddeyi değiştirme kararı aldık. Ve bu çalışmayı yaparken, bize birçok konuda yardımcı olan Bodrum Hayvan Hakları Derneği ve barınak sorumlusu arkadaşlarla bir araya gelerek, kimseyi mağdur etmeyecek çalışma yapacağız” dedi.

hayvan-haklari-jpg2

“YASA ÇOK AÇIK”

Toplantıya katılan Bodrum Hayvan Haklarını  Derneği üyeleri ve başkanı Füsun Uslu konuya açıklık getirdi “Aslında madde görüşülürken söz almak istedik, ama sesimizi duyuramadık. Bir başka arkadaşın konuya müdahil olma şekli de çok doğru değildi. Biz belediye ile sürekli dialog halindeyiz. Hatta zabıtanın bu uygulamasını da bakanlığın 5199 Nolu HAYVANLARI KORUMA KANUNU’na aykırı olduğunu yazılı olarak başvurumuzla anlattık. Uygulamanın, evde bakılan hayvan sayısının sınırlanmasının kaldırılacak olması önemli bir gelişme tabii. ”

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.