Anasayfa » Kültür - Sanat » GENÇ ŞAİRLER “BARIŞ VE SEVGİ” DEDİLER

GENÇ ŞAİRLER “BARIŞ VE SEVGİ” DEDİLER

Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Gençlik Şiir Şöleni ‘Şiirini Kap da Gel’ programı, gençlerin ve şiir severlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

21 Mart Dünya Şiir Günü nedeniyle  Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubu’nun düzenlediği etkinlikte, 9 okuldan kendi şiirleri ile katılan 25 öğrencinin şiirlerinin teması “barış ve sevgi” idi. Genç şairlerin seslendirdiği kendi şiirlerin yanı sıra, kültür meclisi şiir çalışma grubundan da barış ve sevgiye dair şiirler okundu. Nazım Hikmet başta olmak üzere, bir çok şair şiirleri ile anılırken, Tayfin Talipoğlu’nun da hayatını kaybetmesi derin üzüntü yarattı. Gençlerin şiirlerinin ardından, konsey meclis üyeleri katılımcıların arasından, Refik Durbaş’ın “Barış Koyun Çocukların adını” adlı şiirini hep birlikte dizeleri paylaşarak okudular. Üçüncüsü düzenlenen “Şiirini Kap da Gel” etkinliğinin her yıl daha da geniş katılımla gerçekleşmesi, şiir severleri mutlu ederken, programın sunumunu yapan Şiir Çalışma Grubu üyelerinden Firdevs Şengül, 21 Mart tarihini 1999 yılında UNESCO’nun Dünya Şiir Günü olarak ilan ettiğinin altını çizerek etkinlik hakkında şu bilgileri verdi:

“O günden beri ülkemiz ve Dünya’nın birçok yerinde bu gün şiirlerle kutlanmakta. Biz de Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubu olarak bu etkinliği düzenledik. 9 okuldan 25 öğrenci birbirinden güzel şiirlerle bugün bize iştirak etti. Onların okuduğu şiirlerden çok etkilendik. Çocuklarımızın şiirleri sevgi ve birliktelik çığlığı üzerine desek yeridir. Ben çok beğendim, çok duygulandım. Hepimizin Dünya Şiir Günü kutlu olsun.”

Şiir okuyan gençlere Bodrum Denizciler Derneği’nin katkılarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz eseri “Nutuk” hediye edildi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.