Anasayfa » Çevre » “İLAÇSIZ, GÜVENLİ GIDALAR”… ÜRETİCİ PAZARI YENİ YERİNDE

“İLAÇSIZ, GÜVENLİ GIDALAR”… ÜRETİCİ PAZARI YENİ YERİNDE

Bodrum Tohum Derneği, bundan böyle Cevat Şakir İş Merkezi avlusunda Bodrumlu tüketicilerle buluşacak.

Bodrum Tohum Derneği’nin her çarşamba açtığı üretici pazarı, bundan böyle Cevat Şakir İş Merkezi’nde olacak. Bodrum’un köylerinden getirdikleri sağlıklı, gdo’suz ürünleri tüketicilerle buluşturan Bodrum köylüleri, Üretici Pazarı’na tüm Bodrumluları bekliyor. Bodrum Tohum Derneği’nin yeni pazar yeri açılışına STK’lar da destek verdi. TEMA ve Kent Konseyi üyelerinin de katıldığı açılışta, üreticiler bir de minik konuklarını ağırladı! Mavi Çizgi Anaokulu öğrencileri, üretici pazarını gezerek sağlıklı ve doğal üretim, yerel tohumlar hakkında birebir Bodrum köylülerinden bilgi aldı. Bodrum Tohum Derneği Başkanı Hüseyin Uzun da miniklere domates fidesi ve domatesin yetiştirilme süreci ile ilgili bilgi verdi. Yerel tohumların korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla başlatılan Üretici Pazarı projesi hakkında bilgi veren Tohum Derneği Başkanı Hüseyin Uzun, “Tarımsal alanda sadece yerel tohumların kullanılmasına inandık.Standart tohumlar,hibrit ve gdo’lu tohumların,kimyasal gübre ve ilaçların kırmızı çizgilerimiz olduğunu her fırsatta dile getirdik.Organik yönetmeliklerde kademeli ilaç kullanılmasına izin verilmesine karşı çıktık.Bugün de ilkelerimiz ve felsefemizde kararlı olduğumuzu ve bu konularda toleransımızın sıfır olduğunu belirtmek isteriz. Bugün bizim için çok önemli bir gün.Önceki uygulamalarımızın daha sistemli bir hale getirilmesinde ilk adım olan yer değişikliğimiz gerçekleşti. Bu konuda Bodrum Belediyesi başkanımız sayın Mehmet Kocadon’a ve ilgili birimlerine ve Kent Konseyine ,verdikleri büyük destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Bundan böyle Cevat Şakir İş Merkezi avlusunda yerel tohumların hayat bulacağını, sağlıklı, besin değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz olan gıdaların tüketiciye ulaştırılacağını söyleyen Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçek anlamda sağlıklı ürünlere ulaşmanın her dönem biraz daha zorlaştığı ve gıda terörünün sofralarımıza kadar indiği şu dönemde,bildiğiniz gibi  Bodrum Tohum Derneği olarak ,yerel tohumların korunması ve sürdürülebilirliği için çalıştık.Tarımsal alanda sadece yerel tohumların kullanılmasına inandık. Standart tohumlar, hibrit ve gdo’lu tohumların, kimyasal gübre ve ilaçların kırmızı çizgilerimiz olduğunu her fırsatta dile getirdik. Organik yönetmeliklerde kademeli ilaç kullanılmasına izin verilmesine karşı çıktık. Bugün de ilkelerimiz ve felsefemizde kararlı olduğumuzu ve bu konularda toleransımızın sıfır olduğunu belirtmek isteriz.

Bugün bizim için çok önemli bir gün. Önceki uygulamalarımızın daha sistemli bir hale getirilmesinde ilk adım olan yer değişikliğimiz gerçekleşti. Bu konuda Bodrum Belediyesi Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a ve belediyemizin ilgili birimlerine, Bodrum Kent Konseyi’ne verdikleri büyük destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz.

“Tohum Hayattır” sloganıyla çıktığımız bu yolda, bundan böyle bu avlu her Çarşamba günü bizimle hayat bulacak. Sağlıklı gıda, besin değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz olan bozulmamış gıda  demektir. Sağlıklı gıdaya ulaşmak haktır.Bizimle aynı toprakta,aynı iklimde büyüyen, aynı havayı soluyan sebze meyve bizim için en şifalısıdır. Mevsiminde yerel tüketenler,bu yüzden daha az hasta olacaklar,deneyin. İşte bu aşamada denetleme mekanizmamızı harekete geçireceğiz.

Örneğin Mart ayı sonuna kadar tüketicilerimize kaliteli ve güvenli gıda sunma amaçlı, çiftçilerimizin toprak analizi yapılacak. Nisan başında dikilecek fidelerimizin ilk hasadında, ürünlerde ilaç kalıntı analizi yapılacak ve bu ürünler yine burada , Mayıs başında şenlik havasında fide etkinliğinde tüketiciyle buluşacak. Buğday etkinliğimizde ektiğimiz karakılçık ve sarıkılçık ata tohumu buğdaylarımızın ,Temmuzda hasat sonrası kalıntı analizi ve besin değeri ölçümü yapılacak.A naliz sonuçları tüketici ile paylaşılacak. Tüketici ne yediğini bilmek ister.

Ülkemizde tohumları denetleyen yetkililerin eksikliği ve tohumları teste tabi tutacak laboratuvar eksikliği maalesef büyük sorun.Ancak bizim garantimiz, Muğla Büyükşehir Belediyesi İl Tarım Birimi, Muğla ve İzmir yerel tohum dernekleri, Bodrum Belediyesi ve Muçep ile işbirliğine gidilerek ortak hareket etme kararı almamız.

Başka bir üretim ve tüketim mümkün diyerek , en taze yerel ürünlerden en leziz yerel tatlara,tüketicimizi yeni avlumuzda standlarımıza  bekliyoruz. Eğitimlerimizde,etkinliklerimizde,atölyelerimizde ve projelerimizde tekrar görüşmek üzere,basın mensuplarına teşekkür ediyoruz.”

Haber: Bodrumageldik

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.