Anasayfa » Çevre » “KEDİYE CİĞER EMANET ETMEK Mİ?”

“KEDİYE CİĞER EMANET ETMEK Mİ?”

Hürriyet Gezetesi yazarlarından Mehmet Yılmaz, bugünkü ‘”Çok Doğru Olmayan’ işler bunlar” adlı köşe yazısında, Doğal Sit Alanları’na yer vererek, projenin yüklenicisi firmayı sorguladı. 

KEDİYE CİĞER EMANET ETMEK Mİ?

DOĞAL sit alanlarının “4 mevsim ekolojik temelli bilimsel araştırma raporları”doğrultusunda yapılaşmaya açılmasında ilginç bir gelişme var.

Yacht Türkiye dergisi yazarı Ali Boratav’ın, Muğla Çevre Platformu internet sitesinde yazdığına göre Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, bu görevi bir “uluslararası gayrimenkul yatırım danışmanlığı” şirketine ihale etmiş.

Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde temsilcilikleri bulunan, e-tanıtım sayfalarında Körfez ülkeleri ve Rusya’da özel gayrimenkul danışmanlığı hizmetlerini vurgulayan ENİSA Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin faaliyet alanları, kendi web sitesinde tam olarak şöyle sıralanıyor:

“Her türlü taşınmazın alım ve satımını yapar. Taşınmaz mal yatırımları için hukuksal danışmanlık hizmeti vererek sorunları çözer. Arazilerin arsa haline dönüştürülmesi için, haritalar, imar planları için tüm kurumlardan ön izinleri alır. Alınan araziler üzerinde projeler geliştirerek pazarlar. Almış olduğunuz veya alacağınız arazilere yap-işlet-devret, gelir paylaşımı yöntemleriyle yatırımcı bulur. Türkiye’de yapacağınız her türlü yatırım projeleriniz için uygun olan taşınmaz malı temin eder. Devlete ait taşınmaz malları yapılacak yatırım karşılığında tahsis için danışmanlık hizmetleri verir.”

Türkiye’nin kültür ve doğa mirasının çok önemli bir bölümünü teşkil eden Muğla kıyılarının koruma statülerinde radikal bir değişiklik yapacak “bilimsel araştırma projesinin” bir uluslararası gayrimenkul yatırım danışmanlığı şirketine verilmesi kimseye tuhaf gelmiyor mu?

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/cok-dogru-olmayan-isler-bunlar-40375778

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.