Anasayfa » Kültür - Sanat » MEYDANLARDA RUSLARLA BULUŞMA

MEYDANLARDA RUSLARLA BULUŞMA

13-15 Ekim tarihleri arasında “Rusya Kültür Günleri” 2. festivali Bodrum’da gerçekleşiyor.. Bodrum Belediyesi’nin ve “Spektr Hotel Bodrum”un destekleri ile düzenlenecek olan festival, Bodrum Tanıtma Vakfı’nın Moskova Temsilciliği, Bodrum Turizm Ofisi ve “Vaş (Sizin) Bodrum” (www.bodrum.com.ru) Rusça Bilgilendirme Portalının katılımıyla organize ediliyor..

Rusya Kültür Günleri Festivali, Bodrum kent merkezi ile Yalıkavak Mahallesi’nde yapılacak. Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçiliği temsilcileri ile Rusya’dan gelecek turistlerin de katılacağı festivalde Bodrum’da yaşayan ve Bodrum’a sık sık gelen Rusça konuşan ülkelerin fotoğraf sanatçılarının açacağı ” Benim Memleketim” sergisi düzenlenecek. Sergi, “fotoğraf yarışması şeklinde gerçekleşecek ve  isteyen herkes yarışmaya katılabilecek.

13 Ekim’de sinema sevenler için , Yalıkavak açık hava sinemasında 1981 yılında ABD’de En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’nü kazanan ‘Moskova Göz Yaşlarına İnanmaz” adlı film alt yazılı olarak gösterilecek. 15 Ekim’de de İskele Meydanı’nda Rus yemekleri pazarı kurulacak ve  Rus ve Türk sanatçılarının el yapımı hatıra ürünleri standlarda satışa sunulacak. Festival programında Rus ve Türk çocuk folklor dans gruplarının gösterileri yer alacak.

Tüm etkinliklerin ücretsiz olarak izlenebileceği festival ile ilgili olarak açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Bodrum olarak gerek Rusya ve gerekse Rusça konuşan kuzey ülkelerinde zaten tanıtımlarımızı yoğun biçimde yapıyoruz. Antalya örneği Bodrum’un daha çok tanıtmak için düzenleyeceğimiz bu festivale Rus acenteler de ilgi gösteriyor. Turizm sezonunun sonunda ilçeye hareketlilik getirecek festivali kaçırmayın” dedi.

Festivalin programı şu etkinlikleri kapsamaktadır:

13 – 15 Ekim: “Benim Memleketim” fotoğraf sergisi

Sergide ziyaretçiler, Bodrum’da yaşayan Rusça konuşan sakinlerin kendi memleketleri ve onlara bağlılıkları ile ilgili duygularını paylaşmak imkanına sahip olacaklar. Finalistlerin fotoğrafları 13-15 Ekim tarihleri arasında “Spektr Hotel Bodrum”da sergilenecek ve ziyaretçilerin oylamasıyla 15 Ekim’de yarışmayı kazananlar belirlenecektir.

Yer: Spektr Hotel Bodrum

Giriş serbesttir

13 Ekim: Rus Filmi Akşamı

Film: «Moskova Gözyaşlarına İnanmaz»

Filmin dili: orijinal dil, Türkçe altyazılı

Filmin başlangıç saati: 19-00

Yer: YALIKAVAK, GUSTO Restaurant & Beach

Giriş serbesttir

15 Ekim: Rus Mutfağı Pazarı

Başlangıç saati: 14-00

Yer: BODRUM İSKELE MEYDANI

Pazarda ziyaretçiler geleneksel Rus mutfağının çeşitli yemeklerini deneyebilir, Rus ve Türk sanatçılarının el yapımı özel hatıra eşyalarını satın alabilecekler.

13 – 15 Ekim: PODVAL ve GUSTO Restaurant & Beach’te özel Rus yemekleri menüsü

Festival boyunca tüm günlerde restoranlarda şef tarafından hazırlanan geleneksel Rus mutfağı yemekleri fiks menüsü (Rus salatası, “bahriye” usulü makarna, “patates” tatlısı vs.) ziyaretçilere teklif edilecektir.

3 veya 5 çeşit yemekten oluşan menü seçebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.