Anasayfa » Kültür - Sanat » ‘MİSKET’ NEYİN SİMGESİ?

‘MİSKET’ NEYİN SİMGESİ?

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazın Grubu,  Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde, Yazar İnci Gürbüzatik’i  “Misket” romanı ile konuk etti.

Bodrum’da yaşamakta olan yazar İnci Gürbüzatik, Misket adlı romanının ikinci baskısının ilk imza gününü , Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Etkinliği, Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazın Grubu temsilcisi  Serap Gökalp düzenlerken, imza öncesi bir de okurlarla söyleşi gerçekleşti.

Serap Gökalp ve Hatice Yücel, Misket Romanı’na ilişkin incelemelerini konuklarla paylaştılar.

inci gürbüzatik.jpg2.jpg3Serap Gökalp “Peki misket neyin simgesi? Misket oyunu yaygın olarak eril olmasına karşın bir kız çocuğunun ellerindedir. Bu erkek egemen toplumda başkaldırı, bazen baskılarla baş etmenin simgesidir. Eşitlik talebi vardır. Hakları olan, onları kullanamayan kadınlar, direngen kadınlar ve ardılı dişilere yakından bakan bir roman. Aynı zamanda çocuk-ebeveyn ilişkilerine, alınan tarih kesitinde gerçekçi saptamalar yapar” şeklinde yorumladı.

Emekli öğretmen ve eğitimci Hatice Yücel ise bir Bodrumlu olarak, yazar Gürbüzatik’in Bodrumlu  kadınları anlattığı ‘AŞK KALDIĞI YERDEN’ adlı öykü kitabında yer verdiği “sabırlık ağacı” ile ilgili olarak “yazarın, 10 yılda bir çiçek açan bu Sabırlık Ağacı’na kadınca bakışını yakaladım. Balıkçı Mavi Sürgün’de Sabırlık’ı anlatır ama yazarımızda kadınca bir bakış var. Evet, biz çocukluğumuzda bitkinin saplarından oyuncak yapardık, deve yapardık. Ankaralı bir yazar olarak, Bodrum’a sabırlıkla başlaması beni çok etkiledi. ” dedi.

inci gürbüzatik.jpg2

 

Toplantının devamında Yazar İnci Gürbüzatik “kitabımın beğenilmesi elbette beni çok mutlu ediyor. Ama yazarken bunları hiç düşünmüyorum. Tamamen yaşadıklarımı, gerçeklerimi aktarıyorum. Bana “günlük mü tuttunuz” derler. Hayır tutmuyorum. Sizlere de öneriyorum, çocukluğunuz geçtiği yerlere gidin. Belleğinizde neler olduğunu, nelerin kaldığını o zaman göreceksiniz. ” diyerek, Misket romanının nasıl hayata geçtiğini anlattı.

Söyleşiyi izlemeye gelen bir de küçük okurlar ve yazar adayları vardı. Nehir Su ve Mehmet Erdoğan da, yazarın Misket kitabı ile birlikte, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdiler. Toplantının sonunda yazar İnci Gürbüzatik, ikinci baskısı yapılan Misket  Rmanı’nı okurlarına imzaladı.

misket

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.