Anasayfa » Politika » MUĞLA’DA DARBE GİRİŞİMİ TUTUKLAMALARINDA SON DURUM…6 HAKİME GÖZALTI

MUĞLA’DA DARBE GİRİŞİMİ TUTUKLAMALARINDA SON DURUM…6 HAKİME GÖZALTI

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın konakladığı otele yapılan silahlı saldırı, darbe teşebbüsünde bulunan askerler ve ‘Terör örgütü’ üyesi oldukları ileri sürülen 6 hakimin göz altına alınması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Topuz açıklamasında “15 Temmuz 2016 tarihinde akşam saatlerinden itibaren başlayan ve ertesi gün de devam eden bir kısım askeri personel ve kamu görevlisinin iştiraki ile ortaya çıkan ve Gazi Meclis’i bombalamadan tutun da, sivillerin topluca katledilecek şekilde üzerlerine ateş açılması şeklinde gerçekleşen Darbe Teşebbüsü kapsamında aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Hadiselerin başlaması ile Muğla İl Emniyet Müdürü ile irtibata geçilerek eylemlerin Türk Ceza Kanunun ilgili maddeleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirir suç niteliğinde olduğu, bu eyleme karışanların yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi konusunda tereddüt yaşanmaması, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yargı kapsamında her türlü kararın alınacağı bildirilmiştir. Daha sonra Kriz Merkezi şeklinde teşekkül eden Valilik Makamında, sayın Muğla Valisinin Başkanlığında, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve iki Cumhuriyet savcısı ile mülki idare amirleri, İl Emniyet Müdürü, İl JandarmaKomutanı ve diğer kamu görevlileri ile birlikte özellikle Muğla ölçeğindeki hadiseler titizlikle takip edilmiştir. Devamında da Marmaris ilçesine geçilmiştir. Malumları olduğu üzere, yukarıda belirtilen hadisenin başlamasını müteakip, sayın CumhurbaşkanınınMarmaris ilçesinde bir otelde olduğunu bilen darbe taraftarı şüpheliler, helikopterlerle söz konusu otele intikal etmiş, ancak sayın Cumhurbaşkanına ulaşamamışlardır. SayınCumhurbaşkanı ayrıldıktan sonra geride kalan Cumhurbaşkanlığı Koruma Şubeye ait güvenlik görevlileri ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile gelen şüpheliler arasında çatışma çıkmıştır. Çatışma sırasında maalesef iki kahraman polisimiz şehit düşmüş; bazı güvenlik görevlilerimiz ise yaralanmıştır. Olaylara karıştığı değerlendirilen, aralarında Marmaris Garnizon Komutanı bir Tuğamiral’ın de bulunduğu çeşitli rütbelerde 14 subay ve astsubay şüpheli gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili olarak MarmarisCumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli şekilde etkin bir soruşturma yürütülmektedir. Olayda kullanılan helikopterlerden ikisi Bodrum ilçemizde, biri de İzmir vilayetinde ele geçirilmiştir” dedi.

6 HAKİM GÖZALTINDA

Öte yandan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından açığa alınan Muğla Ağır Ceza Merkezi Merkez ve mülhakatlarında görevli adli ve idari hakimlerinden 6 şüpheli Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını belirten Topuz, “Her iki soruşturma da halen devam etmektedir. Soruşturmalarla ilgili talebimiz üzerine gizlilik kararı verilmiş olup, Soruşturmanın selameti bakımından basın yayın organlarının bu karara riayet etmelerinde, suç faillerinin irtibatlarının ele geçirilmesi bakımından büyük fayda bulunmaktadır. Soruşturmalar titizlikle yürütülmekte olup, Türk Ceza Kanununun 309 ve devamı maddelere mümas eylemler sebebiyle sıfat ve görevi ne olursa olsun terör örgütü mensuplarının tüm irtibatlarının ortaya çıkarılması için tüm imkanlar seferber edilmektedir. ‘Cumhuriyetin’ savcıları olarak, Cumhuriyete kalkışan, mevcut siyasal sistemi ortadan kaldırmak maksadıyla masumları katledecek şekilde silah kullanan bu terör örgütünü bir daha ayağa kalkamayacak şekilde tarihe gömmek bizim en başta Aziz Milletimize olan borcumuzdur. Vatandaşlarımız bu örgütle ilgili ellerinde bulunan bilgi ve belgeleri gerek Cumhuriyet Başsavcılığımıza, gerekse kolluk birimlerine intikal ettirmeleri halinde, hiç bir detay atlanılmadan titizlikle incelenecektir” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.