Anasayfa » Politika » PİŞMANLIK YASASI FETÖCÜLER İÇİN DE UYGULAMADA

PİŞMANLIK YASASI FETÖCÜLER İÇİN DE UYGULAMADA

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, FETÖ/PDY’nin 15-16 Temmuz’da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağını bildirdi.

Topuz, yaptığı yazılı açıklamada, FETÖ/PDY terör örgütü tarafından 15-16 temmuzda şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edildiği, ayrıca Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunulduğunu belirtti.

Milletin feraseti, emniyet kuvvetlerinin ve diğer tüm kamu kurumlarının fedakarca canı pahasına mücadelesi ile söz konusu girişimin bertaraf edildiğini ve bu girişimle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturmalar yürütüldüğünü hatırlatan Topuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Soruşturmalar iki ana hat üzerinden yürütülmektedir. Birincisi söz konusu darbe teşebbüsüne iştirak edenlerle ilgili olup Türk Ceza Kanununun 309. ve devamı maddeler kapsamında değerlendirilmektedir. FETÖ/PDY örgütünün 15-16 Temmuz’daki eylemleri, örgüt üyelerinin aralarındaki birliktelik, örgüt yapıları, organize oluş biçimleri, üyeler arasındaki hiyerarşik zincir nazara alındığında Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında ‘silahlı örgüt’ olduğu hususunda tereddüt bulunmamaktadır. İkinci soruşturmalar ise söz konusu darbe teşebbüsü ile iltisakı belirlenememiş olmakla birlikte yasadışı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerine yönelik olup, Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında yürütülmektedir. Özellikle Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir.”

Türk Ceza Kanununun 314. maddesinin üçüncü fıkrası ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt içinde uygulanacağının hüküm altına alındığını vurgulayan Topuz, dolayısıyla Türk Ceza Kanununun 221. Maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin de FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri için de uygulanmasının söz konusu olacağını kaydetti.

Topuz, şöyle devam etti:

“FETÖ/PDY’nin 15-16 Temmuz’da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanununun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanununun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde yardımcı olunacaktır.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.